به ماركتينگ پروفشنال خوش امديد..

محتوای سئو شده چیست؛ پرواز در گوگل با چند واژه

محتوای سئو شده چیست؛ پرواز در گوگل با چند واژه

گوگل محتواي شما رو دوست داره يا نه؟!

 

فرض كنيد شما چند روز وقت گذاشته ايد و يك محتواي عالي نوشته ايد. حالا مي‌خواهيد اين محتوا را نزد گوكل ببريد تا انرا تاييد كند. در اينجا، گوگل مثل يك معلم انشاء خط مي كشد روي مقاله و انرا تاييد نمي كند.

 

محتواي سئو

 

چه زجري داره! اين همه وقت گذاشتن، حالا اقاي گوگل مقاله شما را رد مي كند. حالا اگر بخواهيم بگوييم: مقاله سئو شده چيست؟ به تكنيك هايي كه در محتوا به كار مي‌بريم تا از نظر گوگل تاييد شود. ان مقاله تاييد شده توسط گوگل (Google)، محتواي سئو شده نام دارد.

 

سئو (seo) ابزار بازاريابي ديجيتال، یکی از مهم‌ترین عواملی است که سبب می‌شود یک سایت به عنوان سایتی پربازدید شناخته شود. تا افراد بسیاری آن را ببینند و از آن بهره ببرند. البته برای رسیدن به یک سایت سئو شده با بازدید بالا و مخاطب بسیار، عوامل بسیاری اثرگذار هستند. یکی از عوامل اثرگذار بر روی سئو سایت و در بخش سئو داخلی، داشتن محتوای سئو شده است.

 

این محتوا، برای تولید باید ویژگی‌هایی را داشته باشد تا به عنوان یک محتوای سئو (SEO content)، شناخته شود. ویژگی‌هایی که می‌تواند سبب شود تا این محتوا در موتورهای جست‌وجو اثرگذار باشد و به سایت کمک کند تا بیش از پیش دیده شود.

 

يك كارشناس توليد محتوا به تمامي روش هاي بهينه سازي محتوا، براي موتورهاي جستجو اگاه است. اما لازم نيست كه حتما كارشناس باشيد. ما در زير  ويژگي ها و روش هاي انجام  توليد يك محتواي سئو شده را  توضيح مي دهيم.

 

مفهوم سئو کردن محتوای سایت

گاهی اوقات مقاله خوبی نوشتیم؛ اما چون فاکتور های سئوی محتوا را رعایت نکردیم، در گوگل بالا نمیاد. بعد مدام دنبال مشکل می‌گردیم، ایا مشکل از گوگل هست یا خود ما!

 

محتوای سئو

 

بهتره یکبار هم که شده به عنوان تولید کننده محتوا، با سئو به خوبی اشنا شویم.

کلمه سئو، خلاصه‌ای از واژه «Search Engine Optimization» است و در لغت به فرآیند بهینه سازی یک سایت گفته می‌شود. البته محتوای سئو شده یکی از زیرشاخه‌های سئو است که در بخش داخلی سایت انجام می‌گیرد.

 

سئو بخش‌های دیگری را نیز دارد که در این مقاله، مورد نظر ما نیستند. به طور کلی این بهینه سازی سایت، در بخش‌ها و قسمت‌های مختلفی انجام می‌گیرد که بخش سایت داخلی یکی از آن‌ها است و سئو محتوای سایت زیر مجموعه این بخش است.

 

 به طور کلی برای پاسخ به پرسش، محتوای سئو شده چیست، می‌توان گفت که محتوای سئو شده، محتوایی است که بتواند رتبه یک سایت را در گوگل بهبود ببخشد.

 

هر محتوایی برای آن که تبدیل به محتوایی سئو شده شود، لازم است تا دارای برخی ویژگی‌ها باشد. ویژگی‌هایی که می‌تواند سرنوشت یک سایت را تغییر دهد و شرایط بسیار بهتری را برای آن فراهم آورد. در ادامه به برخی از این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

 

همچنين بخوانيد: بازاريابي محتوا چيست و چه كاربردي دارد.

 

ویژگی‌های محتوای سئو شده

همان‌طور که گفتیم، محتوای سئو شده دارای ویژگی‌هایی است. ویژگی‌هایی که با استفاده از آن می‌توان یک محتوای سئو شده را از محتوای سئو نشده تشخیص داد. اگر می‌خواهید بدانید که محتوای بهينه شده براي موتور هاي جستجو، چه ویژگی‌هایی دارد، در ادامه می‌توانید برخی از این نکات را مشاهده کنید:

 

1. انتخاب عنوان جذاب و مخاطب پسند

اولین چیزی که در محتوا نظر مخاطب شما را جلب می‌کند، عنوان یک محتوا است. در صورتی که عنوان جذابی را برای محتوای خود انتخاب کنید، یکی از اصلی‌ترین قدم‌ها را برای تولید محتوای سئو شده برداشته‌اید. با استفاده از یک عنوان مناسب، که کاملا مرتبط با موضوع شما است، می‌توانید مخاطب هدف را به راحتی به خود جلب کنید.

 

2. استفاده از کلمات کلیدی مناسب

برای هر سایت و هر موضوعی، کلمات کلیدی متفاوت هستند. در صورتی که به دنبال یک محتوای سئو شده مناسب می‌گردید، لازم است تا پیش از هرکاری کلمات کلیدی مناسب خود را بیابید. این کلمات، همان‌هایی هستند که مخاطب شما برای رسیدن به محتوای شما، آن‌ها را سرچ می‌کند.

 

اگر این کلمات را به درستی انتخاب کنید و بتوانید به شکل مناسبی از آن‌ها در تولید محتوای خود استفاده کنید، سئوی سایت شما به شکل قابل توجهی بهبود می‌یابد. برای انتخاب این کلمات، به سلیقه مخاطب و پرسونای خود دقت ویژه‌ای را داشته باشید.

 

3. رعایت چگالی کلمه کلیدی و اصلی در محتوا

یکی دیگر از اصول تولید محتوای سئو شده، رعایت میزان استفاده از کلمه کلیدی (key word) اصلی است. چگالی کلمه کلیدی اصلی در هر محتوایی باید چیزی در حدود 0.5 تا 1 درصد باشد. این درصد به این معنا است که در یک مقاله هزار کلمه‌ای شما باید چیزی در حدود 5 تا 10 بار از کلمه کلیدی اصلی در محتوای خود استفاده کنید.

 

استفاده به اندازه از این کلمه می‌تواند محتوای تولید شده شما را به محتوایی سئو شده، تبدیل کند. رعایت چگالی کلمه کلیدی، نكته مهم براي بهينه سازي محتوا براي گوگل است.

 

4. استفاده از کلمه کلیدی در عنوان و زیر عنوان‌ها

برای آن که بتوانید کلمه کلیدی خود را به گوگل بشناسانید، لازم است تا از کلمه كليدي اصلی، در عنوان اصلی و دیگر زیر عنوان‌ها به شکلی متناسب استفاده کنید. استفاده از این کلمه در جایگاه مناسب و درست می‌تواند سبب بهبود سئوی سایت شما شود. ضمنا به یاد داشته باشید که استفاده از عناوین مناسب، نکته بسیار مهمی برای رسیدن به یک محتوای سئو شده است. پس در انتخاب عناوین خود دقت لازم را به خرج دهید.

 

5. تولید محتوای یونیک و دست اول

اگر به دنبال تولید محتوای سئو شده هستید که بتواند رتبه سایت شما را در گوگل بهبود دهد، باید به خوبی بدانید که استفاده از محتوای یونیک و دست اول بسیار مهم و حیاتی است. در صورتی که شما از محتوای تکراری استفاده کنید، ربات‌های موجود در گوگل به راحتی این موضوع را تشخیص می‌دهند. این مسئله می‌تواند سبب آن شود که رتبه سایت شما دچار تنزل شود! پس به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان از محتوای کپی شده و تکراری در سایت خود استفاده نکنید.

 

همچنین بخوانید: مهارت های ضروری برای تولید محتوا

 

6. ارائه محتوای جامع و کامل

برای آن که بتوانید محتوایی سئو شده را ارائه کنید، لازم است تا محتوای شما، محتوایی کامل باشد که به تمام سوالات مخاطب در خصوص موضوع پاسخ دهد. محتوایی کاملا مرتبط با عنوان و موضوع مطرح شده که بتواند نظر مخاطب را به خود جلب کند، می‌تواند در بهبود سئوی سایت شما یاری کننده باشد.

 

7. استفاده از مقدمه و موخره مناسب و به اندازه

از دیگر نکاتی که برای تولید محتوای سئو شده، باید رعایت شود، داشتن مقدمه  در یک محتوا است. مقدمه یک محتوا اصلی‌ترین بخش هر محتوایی است زیرا افراد با خواندن مقدمه هر محتوا است که تصمیم می‌گیرند خواندن آن را ادامه دهند یا آن را کنار بگذارند. به همین دلیل است که داشتن مقدمه مناسب و جذاب و همچنین نتیجه گیری مناسب در انتهای محتوا، اهمیت بسیار زیادی در تولید محتوای سئو شده دارد.

 

8. استفاده از محتوای طولانی

استفاده از محتوای طولانی می‌تواند در سئو شدن سایت و بهبود رتبه آن در گوگل تاثیرگذار باشد. با استفاده از یک محتوای طولانی در سایت خود، اطلاعات بیشتری را از سایت خود، در اختیار گوگل قرار می‌دهید. به این ترتیب گوگل اعتماد بیشتری را به محتوای شما می‌کند و برای کلمات کلیدی مورد نظر، محتوای شما را پیش از دیگر محتواهای دیگر نمایش می‌دهد. ضمنا این موضوع سبب می‌شود تا بتوانید محتوای کامل‌تر و جامع‌تری را ارائه دهید و افراد بتوانند تمام نکات لازم را از محتوای شما برداشت کنند.

 

9. استفاده از اعداد در محتوا و عنوان اصلی

از دیگر عواملی که به سئو شدن یک محتوا می‌تواند کمک کند و سبب بالا آمدن یک محتوا در جست‌وجو می‌شود، استفاده از اعداد در محتوای تولید شده است. معمولا مخاطب این موضوع را بسیار دوست دارد و هنگامی که شما در عنوان خود از اعداد بهره می‌برید، عنوان جذاب‌تری را به مخاطب خود ارائه می‌کنید.

 

10. استفاده از لینک سازی داخلی و خارجی

با لینک سازی به داخل یا خارج سایت، می‌توانید به راحتی یک روش سئو کردن محتوا را پیش ببرید. برای این کار لازم است تا لینک‌های مرتبطی را که در دیگر بخش‌های سایت شما یا دیگر سایت‌ها موجود است، به خوبی شناسایی کنید و در جایی مناسب از آن‌ها استفاده کنید.

 

11. رعایت حجم مناسب برای جملات و پاراگراف‌ها

از دیگر نکات مهم برای تولید یک محتوای سئو شده، رعایت تعداد جملات به کار رفته در یک پاراگراف و تعداد کلمات به کار رفته در یک جمله است. طولانی شدن هریک از این دو می‌تواند مخاطب را خسته کند و موضوع را از دست مخاطب خارج نماید. بسیار مهم است که تعداد کلماتی که در یک جمله به کار می‌روند بیش از 30 کلمه نباشد و تعداد کل کلمات یک پاراگراف حداکثر 200 تا 250 کلمه باشند.

 

پيشنهاد مي‌كنيم مقاله چگونه توليد محتوا كنيم را بخوانيد.

12. استفاده از عکس مناسب

از دیگر نکاتی که برای بهینه سازی یک متن می‌تواند به شما کمک کند، استفاده از عکس‌های مناسب برای استفاده در آن است. خواندن یک متن به تنهایی می‌تواند مخاطب را خسته کند. در صورتی که بتوانید در بین متن خود از عکس‌هایی متناسب با محتوای متنی خود استفاده کنید، محتوای بهتری را به مخاطب خود ارائه کرده‌اید و احتمال دیده شدن محتوای شما بیشتر می‌شود. و حتما در متن جايگزين عكس  (خاصيت alt تصوير) كلمه كليدي خود را وارد كنيد.

 

نتيجه گيري

رعایت اصول سئو در تولید محتوا پس از پيدا كردن ايده توليد محتوا، يكي از اصول مهم است كه بايد رعايت شود. اصولی که می‌تواند برای بهینه سازی و بهبود یک محتوا بسیار کارساز باشد.

 

 

در این مقاله ابتدا بر آن شدیم تا محتوای سئو شده را برای شما بیان کنیم، پس از آن نیز به ویژگی‌های سئو محتوا پرداختیم. ویژگی‌هایی که می‌تواند یک محتوا را به محتوایی بسیار بهتر و باکیفیت‌تر تبدیل کند. اگر به دنبال تولید محتوای باکیفیت و كسب درامد از توليد محتوا هستید و می‌خواهید اصول تولید محتوای سئو شده را یاد بگیرید، احتمالا خواندن این مقاله به شما کمک بسیاری کرده است.

 

 

باید بدانید که این اصول در تمام دنیای تولید محتوا به یک شکل هستند و در زبان‌های مختلف فرقی نمی‌کنند. اصول محتوای سئو شده، اصولی ثابت و مشخص هستند که هرچند وقت یکبار آپدیت می‌شوند. به همین دلیل بسیار مهم است تا اگر به تولید محتوا می‌پردازید و به دنبال یادگیری اصول سئو برای تولید محتوا هستید، اطلاعات خود را به روز نگه دارید.

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد تا ديگران نيز استفاده كنند.

نظر شما براي ما مهم است؛ كامنت خود را ارسال كنيد.

4 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.