به ماركتينگ پروفشنال خوش امديد..

ديجيتال ماركتينگ چيست؛ بازاريابي یا کلاهبرداری

ديجيتال ماركتينگ چيست؛ بازاريابي یا کلاهبرداری

ديجيتال ماركتينگ یا هیولای بازاریابی

 

در این مقاله قرار است شما با کلمه ای آشنا شوید که بسیاری از کسب و کارها توسط آن ارتقا پیدا کرده و حتی بر پایه آن بنا شده اند. و امروزه نیز در بین سایر کسب و کارها از موقعیت و درامد بسیار خوبی برخوردارند.

 

امروزه، همگی شاهد این هستیم که استفاده از اینترنت و به طور کلی وسایل الکترونیکی تا چه میزان گسترش یافته است. از آن جایی که مشتری های آینده هرکسب و کاری، همین افرادی هستند که زمان زیادی را به استفاده از اینترنت اختصاص می دهند.

 

اگر یک کسب و کار از طریق همین فضا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و آن ها را به مشتری تبدیل کند، پس بازده بسیار خوبی به دست خواهد آمد.

 

به همین دلیل است که می توان گفت امروزه با این حجم از گسترش اینترنت و استفاده از فرایندهای آنلاین، امکان این وجود دارد که کسب و کاری که تا به حال از این نوع بازاریابی بهره نبرده باشد، در آینده از سایر رقبا باز بماند.

 

تعریف دیجیتال مارکتینگ چيست

اصولا بهترین تعریف از هر موضوعی را شخصی ارائه می دهد که در آن تجربه داشته باشد و البته، موفق باشد. به معنای ساده و از زبان یکی از ده فرد برتر جهان در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ، دیجیتال مارکتینگ (digital marketing) به معنای بازاریابی از طریق وسایل الکترونیکی است.

 

 تعريف سايت ماركتينگ پروفشنال از ديجيتال ماركتينگ اين است كه ديجيتال ماركتينگ يك هيولاي بزرگ بازاريابي است كه مي‌گويد چگونه با استفاده از ابزارهاي ديجيتال به فروش محصولات و خدمات خود بپردازيد. اين نوع بازاريابي را مي‌توان به دو صورت افلاين و انلاين انجام داد؛ اما ديجيتال ماركتينگ يا همان بازاريابي ديجيتال، بيشترين قدرت خود را در فضاي مجازي نشان داده است. به‌ راستي كه بازاريابي ديجيتال، هيولاي بازاريابي است.

 

ديجيتال ماركتينگ

ديجيتال ماركتينگ براي كلاهبرداري نيست

پروسه فروش با استفاده از ابزار هاي ديجيتال، زمان بر است و يك كسب و كار اصلاحاً بِزن دَرو، نمي‌تواند در ان موفق شود. اگر شما مي‌خواهيد ديجيتال ماركتينگ را اغاز كنيد، بايد بدانيد رضايت مشتريان در ديجيتال ماركتينگ حرف اول را مي زند. ديجيتال ماركتينگ كارش اعتماد سازي است تا مخاطبان را به مشتري وفادار تبديل كند.

 

حالا اگر شما بازاريابي ديجيتال را به‌خوبي ياد بگيريد، ولي رضايت مشتريان را مدح نظر نداشته باشيد. با سر به دره عميق ديجيتال ماركتينگ سقوط خواهيد كرد. اين سقوط غير قابل جبران است. فرض كنيد، وجه كسب‌ و كار شما در فضاي گسترده اي به نام اينترنت خراب شود.
 

مزايا بازاريابي ديجيتال

مزاياي فراواني براي بازاريابي ديجيتال در برابر بازاريابي سنتي وجود دارد. از جمله مزيت هاي انرا در زير نام مي‌بريم:

 

 

كم هزينه بون نسبت به بازاريابي سنتي

 

سود و نرخ بازگشت سرمايه چند برابري

 

تاثيرگذاري بيشتر بازاريابي ديجيتال بر روان اجتماع

 

اناليز و جداسازي مخاطبان كسب‌وكار

 

ازجمله مزيت هاي بازاريابي ديجيتال در برابر بازاريابي سنتي اين است كه در اين روش ابزارهايي در اختيار ما قرار دارد كه مي توان فقط افراد علاقه مند به كسب‌وكارمان را جذب كنيم؛ براي مثال، تبليغاتي كه در تلويزيون مشاهده مي كنيد، براي همه‌ي مخاطبان جذاب نيست. يا تبليغات در سطح شهر كه هيچ ابزاري وجود ندارد تا اناليز كنيم چند نفر تبليغ ما را ديده اند.

 

در بازاريابي ديجيتال ابزارهايي وجود دارد كه مي‌توانيم دقيقا مشخص كنيم، تبليغ ما در اينترنت به چه كساني  نمايش داده شود و چه ميزان از اين تبليغات به فروش تبديل شده است.

 

-در ادامه به قاعده ديجيتال ماركتينگ و سپس روش‌هاي انجام ان مي‌پردازيم.

 

قوانين بازاريابي ديجيتال

بازاريابي ديجيتال امكاناتي دارد كه تاثير گذاري ان دو چندان است. مثل: فيلم، تصاوير، ايميل و شبكه هاي اجتماعي كه تاثير فوق العاده اي در نزديك شدن به مخاطبان دارد.

 

نزديك شدن به مخاطبان يعني چي؟ شما فرض كنيد يك فردي را اصلا نمي‌شناسيد، پيچ اينستاگرام او را فالو مي‌كنيد و بعد از چند روز كه پست هاي او را ديديد، احساس مي‌كنيد ان فرد خيلي به شما نزديك است و انگار سال‌هاست كه او را مي شناسيد.

 

قوانين ديجيتال ماركتينگ همين است كه اعتماد سازي را به خوبي با ابزارهايي كه در دست دارد، شكل مي دهد. خيلي از كسب و كار ها با استفاده از ديجيتال ماركتينگ، ميلياردي شدند. ديجي كالا را در نظر بگيريد كه روزانه 40 ميليارد تومان مي‌فروشد. ايا اگر از ديجيتال ماركتينگ استفاده نكرده بود، مي‌توانست به اين جايگاه فعلي خود دست پيدا كند.

 

ديجي كالا اگر سايت نزده بود و بجاي ان يك فروشگاه بزرگ توي شلوغ ترين جاي ايران برپا كرده بود، بازهم تا پايان عمر تجارت خود نمي‌توانست به جايگاه فعلي برسد. براي همين مي‌گوييم: بازاريابي ديجيتال براي هر كسب ضروري است. با ديجيتال ماركتينگ مي‌توان مشتري هاي زيادي را جذب يك كسب و كار كرد.

 

ضرورت digital marketing براي كسب و كار ها

اكثر شركت ها در حال برشكستگي هستند، مي دانيد چرا؟ چون كسب و كار ها در دوره اي قرار گرفته اند كه نياز است با ديجيتال ماركتينگ معرفي شوند؛ اما هنوزم مديران كسب و كار هاي زيادي به صورت سنتي مي‌خواهند اين كار را انجام دهند. كسب و كار ها تغير كردند، اما مديران كسب و كار انگار قصد تغير ندارند!

 

امروزه مردم ديگر به روزنامه ها و تبليغات در سطح شهر توجه نمي‌كنند. انها فقط از فيلم، تصاوير و محتواي ديجيتال استقبال مي‌كنند. چند دليل محكم براي استفاده از ديجيتال ماركتينگ:

 

تاثيري گذاري تبليغات ديجيتال از سنتي بيشتر است

 

مردم به محتواي ديجيتال اعتياد پيدا كرده اند

 

فروش چند برابري با استفاده از بازاريابي ديجيتال

 

در دنياي امروز ديگر روش هاي سنتي براي كسب و كار ها جواب نمي دهد. ايا شما به بنر هاي تبليغاتي در سطح شهر توجه مي‌كنيد، يا دائم سرتان در گوشي موبايل است!

 

ست گودين مي‌گويد: «آن دوره اي كه كسب و كار هاي سنتي خيلي خوب جواب مي‌داد و طراحان سايت، ادم هاي گوشه گير و به اِنزوا كشيده اي در جامعه بودند، ان دوره ديگر تمام شد

 

روش های دیجیتال مارکتینگ

روش هاي ديجيتال ماركتينگ به دو صورت افلاين و انلاين انجام مي‌شود. هر چند خيلي از افراد بازاريابي ديجيتال را فقط به صورت انلاين مي‌دانند؛ ولي اين كاملا غلط است. ديجيتال ماركتينگ استفاده از هر ابزار ديجيتالي براي بازاريابي است.

 

براي مثال، چراغ هاي چشمك زن پيتزا فروشي ها و مغازه هاي مختلف در سطح شهر، نوعي بازاريابي ديجيتال افلاين است. يا استفاده از تلفن يا تبليغات تلويزيون و راديو براي بازاريابي، همه از نوع ديجيتال ماركتينگ افلاين مي‌باشند. اما همانطور كه در ابتدا گفتيم، ديجيتال ماركتينگ بيشترين قدرت خود را در اينترنت نشان داده است.

 

10 تا از بهترين ابزار ها و روش هاي انلاين بازاريابي ديجيتال:

 1- وب سایت مارکتینگ (Website Marketing)

در دنیای فرایندهای آنلاین، چه فروشگاه و چه فروشنده محصولات شما، وب سایت کسب و کار شماست. شاید با این جمله به تنهایی نتوان ارزش وب سایت یک کسب و کار را به خوبی نشان داد؛ با این حال واقعا یک وب سایت برای کسب و کار شما چیزی نیست که بتوان از آن غافل شد.

 

اگر فرايند ديجيتال ماركتينگ را مثل پختن كيك در نظر بگيريم، وب سايت از جمله مواد ضروري براي تهيه و كامل شدن ان مي‌باشد كه به هيچ وجه نبايد انرا حذف كرد.

 

وب سايت ماركتينگ

 

البته برخی از افراد می گویند: بعضی از شبکه های اجتماعی، مانند اینستاگرام هم دقیقا می تواند مانند یک وب سایت عمل کند و نیازی به هزینه بیشتر برای طراحی سایت نيست. حال ما این سوال را از این افراد می پرسیم! اگر صفحه اینستاگرام شما به هر دلیلی بسته شود، آیا کسب و کاری که سال ها برای آن زحمت کشیده اید، از بین نمی رود.

 

2- سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو (seo)

زمانی که شما مطلبی را در گوگل سرچ می کنید، یک سری سایت به ترتیب برای شما نمایش داده می شوند؛ به احتمال بسیار زیاد نیز اولین انتخاب شما از بین این سایت هایی خواهد بود که رتبه بالاتري در نمایش نتایج دارند. براي اينكه سايت ما در صفحه اول گوگل نمايش داده شود؛ بايد محتواي سئو شده توليد كنيم.

 

سئو یعنی یک سری روش ها و تکنیک هایی که موجب می شوند، وبسایت  شما رتبه ی بهتری در نتایج جستجو داشته باشد. و به تبع، بازدید از وبسایت شما افزایش پیدا کند. براي يادگيري سئو، دوره هاي مختلفي در اينترنت وجود دارد.

 

3- بازاریابی محتوا (Content Marketing)

این عبارت به این معنا است که شما با تولید یک محتوا، مخاطب خود را جذب و تبدیل به مشتری کنید. برای تولید محتوا به صورت حرفه ای، باید اطلاعات کافی و به روزی در این مورد داشته باشید؛ یا از یک کارشناس تولید محتوا کمک بگیرید.

 

این کار شما باعث می شود معتبر بودن کسب و کار خود را به مخاطب خود اثبات کنید و انها را به مشتری خود تبدیل کنید. با توليد محتوا مي‌توانيد كسب درامد چند برابري براي كسب و كار خود ايجاد كنيد.

 

همچنين بخوانيد: چگونه توليد محتوا كنيم

 

4- بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing) 

یکی از بهترین و البته شناخته شده ترین روش ها در بین ما ایرانی ها، بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی است. در این نوع بازاریابی، با تولید محتوای جذاب مانند تولید فیلم آموزشی و یا سرگرم کننده، کسب و کار یا برند مورد نظر تبلیغ می شود.

 

اینستاگرام، یوتیوب و توییتر از پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در بین کاربران ایرانی هستند، و می توان جذب بهتری از آن ها داشت.

 

پيشنها مي كنيم مقاله بهترين روش افزايش فالوور در اينستاگرام را بخوانيد.

 

5- تبلیغات در گوگل (cpc)

درست است که سئو شدن و اول شدن در نتایج گوگل کاری زمان بر و سخت است، اما راه یک شبه ای هم وجود دارد که شما را به اول شدن در نتایج گوگل برساند. آن راه یک شبه، این است که شما هزینه صرف کنید و از تبلیغات گوگل یا گوگل ادز استفاده کنید.

 

تبلیغات گوگل هم به طور کلی به دو نوع نمایشی و جستجویی تقسیم می شوند؛ در تبلیغات نمایشی، تبلیغ شما در وب سایت ها و برنامه هایی مانند یوتیوب که از همکاران گوگل هستند، نمایش داده می شود. اما در تبلیغ جستجویی، تبلیغ شما صفحه نتایج جستجوی یک کلمه کلیدی که مرتبط با تبلیغ شما است، قرار می گیرد؛ آن هم در اول نتایج.

 

مزیت تبلیغات در گوگل این است که به صورت کلیکی انجام می شوند؛ به این معنا که تنها در صورتی از حساب شما پول کسر می شود که فردی در مورد تبلیغ شما کنجکاوی به خرج دهد و بر روی آن کلیک کند. تا زمانی که به ازای هر کلیک، در حساب شما پول کافی باشد، این تبلیغات هم ادامه پیدا می کنند.

 

اما بزرگترین مزیت این نوع تبلیغ که در جای خود بسیار عالی است این است که شما می توانید به طور دقیق مشخص کنید که تبلیغ شما برای کدام یک از کاربرها و در چه زمان هایی نمایش داده شود.

 

6- رپورتاژ آگهی (Ad reporting)

آیا شما هم متنی را خوانده اید که تصور کنید یک خبر است، اما هنگامی که دقت می کنید متوجه می شوید که این متن خبر نبوده، بلکه یک تبلیغ است؟ به این نوع تبلیغ رپورتاژ آگهی می گویند.

 

رپورتاژ آگهی به صورت جزئی و با لحنی بی طرف نوشته می شود. همین بی طرف بودن این نوع تبلیغ است که باعث می شود اعتماد مخاطبان آن جلب شود.


در این روش، معمولا کسب و کارها برای محصولات و یا خدمات یک محتوای خبری یا آموزشی تهیه می کنند و آن را در خبرگذاری ها و وب سایت های رسمی و معتبر انتشار می دهند. این وب سایت ها هم برای انجام این کار، از کسب و کار مورد نظر هزینه دریافت می کنند.

 

7- همکاری در فروش (Affiliate Marketing) 

در واقع می توان این روش را به نوعی به بازاریابی واسطه ای هم تعبیر کرد؛ در این روش کسب و کار شما توسط افراد و یا توسط یک سری سایت ها تبلیغ شده و در صورت فروش خدمات یا محصول، واسطه درصدی را بابت آن دریافت خواهد کرد.

 

مثل سيستم همكاري در فروش ديجي كالا، افرادي كه محصول ندارند لينك خريد همكاري درفروش ديجي كالا را در وب سايت خود قرار مي‌دهند، هركس از طريق ان لينك خريد كرد پورسانت براي ان سايت محاسبه مي‌شود.

 

8- بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

یکی از قدیمی ترین روش های بازاریابی، بازاریابی از طریق ایمیل یا ایمیل مارکتینگ است. شرکت ها و کسب و کارها از این نوع بازاریابی به عنوان کانالی برای ارتباط با مخاطبان خود استفاده می کنند.

 

بازاریابی ایمیلی همان دلیلی ست که اکثر سایت ها برای استفاده و ارائه خدمات از شما آدرس ایمیلتان را می خواهند. معمولا محتوای ایمیلی که برای مخاطبان یک کسب و کار ارسال می شود می تواند تبلیغ محتوا و خدمات، خوشامدگویی، احراز هویت و یا اطلاع رسانی در مورد یک رویداد و یا تخفیف باشد.

 

9- بازاریابی پیامکی (SMS Marketing)

می توان گفت به دلیل استفاده ی نامناسب بسیاری از کسب و کارها از این نوع بازاریابی، تصور اکثر افراد این است که این نوع تبلیغِ از طریق پیامک، کاری بیهوده بوده و نتیجه ای نخواهد داشت.

 

اما این تصور اشتباه است؛ چرا که این نوع بازاریابی دیجیتال، اتفاقا برای کسب و کارهای نوپا و جدید، بسیار هم سودمند است و یک گزینه عالی برای چنین کسب و کارهایی محسوب می شود؛ به این دلیل که هزینه ی کمی دارد، از ابزارهای پرسرعت به شمار می رود و در آخر تاثیر آن در برندینگ و بالا بردن فروش کسب و کار قابل انکار نیست.

 

10- ويدئو ماركتينگ (Video Marketing) 

استفاده از فيلم براي بازاريابي، يك روشي است كه در جلب اعتماد مخاطبان بسيار مفيد است. وقتي شما  از محصول و كسب‌وكارتان فيلم اموزشي ارائه بدهيد، افراد زيادي تمايل به خريد پيدامي‌كنند. براي اشتراك گذاري فيلم در سرويس هايي مثل: اپارات، يوتيوب و اينستاگرام استفاده كنيد.

 

رویکردهای بازاریابی انلاين

حالا که با روش های بازاریابی دیجیتال آشنا شده اید، در این قسمت قرار است با رویکردهای این نوع بازاریابی آشنا شوید. این رویکردها شامل بازاریابی دیجیتال درونگرا و برونگرا هستند.

 

بازاریابی برونگرا به ساده ترین بیان یعنی شما سراغ مشتری می روید. قطعا این نوع رویکرد برای شما خیلی آشنا است؛ چرا که در بازاریابی سنتی آن را به فراوانی تجربه کرده اید. اما بازاریابی درونگرا یعنی خود مشتری به سراغ شما بیاید؛ اين يك استراتژي بازاريابي ديجيتال است كه به خوبي جواب مي‌دهد.

 

خوب چه می شود که خود مشتری به سراغ یک کسب و کار رود؟ جواب آن سخت نیست؛ هنگامی که یک کسب و کار، محتوا و خدمات با کیفیتی ارائه دهد و به طور کل از اعتبار بالایی برخوردار باشد. این خود مشتری است که به سراغ کسب و کار می رود.

 

بازاریابی برونگرا

همان طور که گفته شد در بازاریابی برونگرا، خود کسب و کار سعی می کند با مشتری ارتباط برقرار کند. دست فروشی که در کنار بساط خود داد می زند و از قیمت پایین محصولاتش خبر می دهد با کسب و کاری که یک بیلبورد تبلیغاتی بزرگ درونِ شهر را با قیمتی گزاف اجاره کرده است، هر دو در حال استفاده از رویکرد بازاریابی برون گرا هستند.

 

در این نوع رویکرد ممکن است یک فرد، هیچ اطلاع قبلی ای در مورد کسب و کار شما نداشته باشد و تنها با یک تبلیغ که البته بهتر است خلاقانه بوده باشد، توجه اش جلب شده و مشتری کسب و کار شما شود.

 

در واقع اکثر کسب و کارهایی که از این روش استفاده می کنند، بیشتر به کمیت مخاطبان خود اهمیت می دهند تا وفاداری آن ها؛ و تلاششان بر این اساس است که برای کسب و کار خود یک جامعه آماری بسیار گسترده تشکیل دهند.

 

مزایای بازاریابی برونگرا

البته نمی توان گفت مزایا، چرا که ما در این جا تنها به یک مزیت اشاره کرده ایم و آن هم برند سازی است. برند سازی مهم ترین مزیت بازاریابی برونگرا است.

 

البته موفقیت شما وابسته به این است که کدام روش از روش های رویکردهای بازاریابی برونگرا را انتخاب می کنید؛ چرا که اگر انتخاب درستی نداشته باشید هزینه های فراوانی را متحمل می شوید که هیچ، به برند خود هم آسیب می زنید.

 

معایب بازاریابی برونگرا

بازاريابي برونگرا و معايبي كه دارد عبارتند از:

 

آزاردهنده بودن

فرض كنيد درحال تماشاي سريالي جذاب هستيد، ناگهان تبليغات شروع مي‌شود. از انجايي كه سريال پرطرفدار است، تا نيم ساعت فقط تبليغ مي‌بينيد!

 

هزینه های بالا

اکثر افراد کاملا آگاه هستند تبلیغات بین یک برنامه ی تلویزیونی پرطرفدار، اجاره بیلبوردهایی که در مسیرهای پرتردد قرار دارند و یا تبلیغ در یک سایت بسیار معتبر، تا چه میزان هزینه ی بالایی می خواهد. قطعا هر کسب و کاری مگر کسب و کارهای خیلی بزرگ و توسعه یافته از پس چنین هزینه هایی بر نمی آید و برایش نیز صرفه ای ندارد.

 

 

درست است که بازاريابي برونگرا زمان نمی برد، اما قطعا ارزشش را ندارد. بازاریابی برونگرا، مدت کوتاهی بعد از آن که تبلیغی انجام نداده باشید، کاملا اثر خود را از دست می دهد؛ بازاریابی درونگرا به دلیل آن که زمان بیشتری برایش صرف می شود، اثر ماندگارتری خواهد داشت. بنابراین اگر فردی صبور و با پشتکار هستید، حتما از بين این دو نوع رویکرد، بازاريابي درونگرا را انتخاب كنيد نه برونگرا.

 

راه اندازی دیجیتال مارکتینگ

بعد از آشنایی با روش ها و رویکردهای دیجیتال مارکتینگ، اکنون بعضی از شما خوانندگان نیاز دارید که از صفر، این نوع بازاریابی را برای کسب و کار خود شروع کنید. برای این که این فرایند راحت تر درک و به خاطر سپرده شود می توان آن را به این مراحل تقسیم کرد:

 

هدف گذاری

تا زمانی که شما هدف و قصد خود را از راه اندازی دیجیتال مارکتینگ مشخص نکرده باشید نمی توانید استراتژی مناسب کسب و کار خود را انتخاب کنید. بنابراین نیاز است که ابتدا هدف خود را مشخص کنید و تمام قدم هایی که برای کسب و کار خود بر می دارید، در جهت رسیدن به همان هدف باشد.

 

مخاطب هدف کسب و کار

اگر شما مخاطبان کسب و کار خود را نشناسید، روشن است که احتمالا کسب و کار شما در جهت علایق و سلایق آن ها پیش نرفته و با وجود تلاش های زیاد، نتیجه دلخواه خود را نخواهید گرفت.

 

به عنوان مثال آنالیز یک پیج اینستاگرامی نشان می دهد که اکثر مخاطبان آن نوجوانان و جوانان هستند؛ مشخص است که اگر در این پیج محتوایی در مورد موضوعی مثل بیمه بازنشستگی بارگذاری کنید نتیجه دلخواه را نمی گیرید.

 

برنامه ريزي بوجه

بهتر است از همین ابتدا، رویکرد خود را مشخص کنید و حدودا بدانید برای روش هایی که از بین روش های بالا انتخاب کرده اید، چه قدر قرار است هزینه کنید. هزینه هم همیشه پول نیست؛ گاهی هم زمان است.

 

اگر شما بازاریابی دیجیتال کسب و کار خود را به صورت درونگرا انجام دهید، زمان بیشتر صرف می کنید و پول کمتر؛ اما برای بازاریابی برون گرا هزینه بیشتر به صورت پول است تا زمان.

 

همچنين بخوانيد: قيف ديجيتال ماركتينگ يا قيف فروش چيست

 

عدالت بین روش های رایگان و پولی

درست است که یک سری روش ها در دیجیتال مارکتینگ هزینه مالی آنچنانی نیاز ندارد و تنها چیزی که از شما می گیرد وقت است؛ اما بهتر است شما از روش های غیر رایگان هم غافل نشوید.

 

بهترین کار همین است که از هر دو نوع روش استفاده کنید تا به بهترین نتیجه برسید. چرا که افراط در هر کدام از این نوع روش ها، می شود قاتل بازاریابی برای کسب و کار شما باشد.

 

می توانید خودتان تصور کنید؛ فرض کنید با دیدن یک تبلیغ جذاب وارد وب سایتی می شوید که عملا هیچ چیز به درد بخوری در آن پیدا نمی شود، و طراحی آن هم کاملا غیر حرفه ای است.


قطعا چنین چیزی خیلی ذوق شما را کور می کند، و دیگر از حوالی آن وب سایت هم رد نخواهید شد؛ و البته اعتمادتان به تبلیغات هم از بین می رود.

 

محتوای مناسب در دیجیتال مارکتینگ

مخاطب کسب و کار خود را شناختید، بودجه ی بازاریابی دیجیتال کسب و کار خود را هم تعیین کردید، چه کاری باقی می ماند؟ این که بر اساس بودجه و سلیقه مخاطب، محتوا تولید شود؛ آن هم نه هر محتوایی. اطمینان داشته باشید هر چه که محتوای شما خلاقانه تر و جذاب تر باشد، سرعت جذب مخاطب برای کسب و کارتان به حدی بالا می رود که خودتان هم فکرش را نمی کنید.

 

در یک سری شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تمام چیزی که به آن اهمیت داده می شود محتوای صفحه شماست. اگر محتوای شما به قدری جذاب، مفید و یا سرگرم کننده باشد که کاربری بیش از 3 دقیقه را در صفحه شما بگذراند، پیج شما دردانه اینستاگرام می شود و جا در اکسپلور باز می کنید.

 

این تنها یک مثال بود تا متوجه شوید که به چه میزان تولید محتوای خوب مهم و البته تاثیر گذار است.

 

بهینه سازی برای موبایل

احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که با موبایل خود موضوعی را سرچ کرده اید و وارد یک وبسایت شده اید؛ اما تمام مطالب در موبایل نشان داده نمی شوند و به همین علت زیبایی طراحی هم به چشم نمی آید.

 

در چنین حالتی، شما به احتمال 99 درصد، وقت خود را در آن وب سایت تلف نمی کنید. به همین علت اگر کسب و کار شما دارای وبسایت است، باید آن را به صورت واکنش گرا یا responsive طراحی کنید. تا وب سایت شما با نمایش در هر دستگاهی، دچار مشکل در نمایش نشود.

 

تحقیق کلمه کلیدی

حالا که از اهمیت تولید محتوای مناسب و سئو آگاه شدید، اکنون باید بدانید هردوی این ها وابسته به یک کلمه هستند و آن کلمه چیزی نیست جز کلمه کلیدی؛ همان کلمه ای با سرچ آن سایت شما برای کابران نمایش داده می شود.

 

همان کلمه ای که باید به طور هوشمندانه ای، بیشتر از از سایر کلمات در محتوای شما به کار رود. نه به آن میزان که محتوای شما را عجیب و نا موزون جلوه دهد؛ بلکه هوشمندانه، به طوری که به ساختار محتوا آسیب وارد نشود.

 

آنالیز و ادامه

آخرین و البته مهم ترین کار این است که شما بررسی کنید که کجای کارتان خوب پیش رفته و کجای آن به اصطلاح لنگیده است؛ کجا روش مورد استفاده ی شما پربازده و کجا کم بازده بوده است.

 

جواب همه ی این پرسش ها شما را به این می رساند که زمان و پول خود را برای روش ها و استراتژی هایی که برای شما هیچ فایده ای ندارند، صرف نکنید و بازده کارتان بالا رود. در واقع، با آنالیز، شما هوشمندانه تر و با آگاهی بیشتر ادامه می دهید و در نتیجه موفق تر هم خواهید شد.

 

درباره ی شغل کارشناس دیجیتال مارکتنیگ یا دیجیتال مارکتر

بعد از صحبت هایی که در مورد خود فرایند دیجیتال مارکتینگ بود، تصمیم گرفتیم که در مورد شغل دیجیتال مارکتر یا کارشناس دیجیتال مارکتنیگ هم صحبت کنیم. شغلی که با گسترش کسب و کارهای آنلاین روز به روز بر مزیت هایش افزوده خواهد شد.

 

اگر بخواهیم این شغل را در ابتدا با زبانی ساده معرفی کنیم، می توانیم بگوییم کارشناس دیجیتال مارکتنیگ یا دیجیتال مارکتر، تخصصی است که مسئولیت بازاریابی و اطلاع رسانی را، با استفاده از ابزارهای دیجیتال بر عهده دارد. در ادامه بیشتر به شرح این شغل خواهیم پرداخت.

 

وظایف کارشناس دیجیتال مارکتنیگ

همان طور که گفته شد، یک دیجیتال مارکتر یا کارشناس دیجیتال مارکتنیگ، به کمک ابزارهای دیجیتال مانند وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و غیره برای افزایش فروش محصولات یا خدمات یک کسب و کار و برند سازی آن تلاش می کند؛ در واقع مسئول آن است که یک برند را در فضای آنلاین معرفی، و البته تبلیغ کند.


مسلما در این شغل، تمام فعالیت هایی که یک کارشناس دیجیتال مارکتنیگ انجام می دهد، در راستای هدف های کلی بازاریابی، تبلیغات و فروش کسب و کاری بوده که در آن استخدام می شود؛ به همین دلیل، در همین واحد بازاریابی، فروش و تبلیغات هم استخدام خواهد شد.

 

حال اگر بخواهیم چند وظیفه از وظایف یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ را بیان کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

بازاریابی محتوا؛ به این معنی که ابتدا یک محتوا طبق الگوریتم های دیجیتال مارکتینگ تولید شده و سپس در شبکه های اجتماعی منتشر می شود.

ایجاد و مدیریت کمپین های تبلیغاتی بازاریابی دیجیتال

بررسی و به دست آوردن نیاز مشتریان و آنالیز رفتار مخاطبان کسب و کار مورد نظر در کمپین های بازاریابی دیجیتال

جذب کاربران به صورت هدفمند و کمک به پیشرفت در فروش و برندینگ کسب و کار مورد نظر

به کاربردن تکنیک های سئو و بهینه سازی وب سایت برای بهبود نتایج در موتورهای جستجو

محاسبه تبدیل در دیجیتال مارکتینگ

مسلط بودن به طراحی و گرافیک وب سایت

 

مهارت های مورد نیاز یک کارشناس دیجیتال مارکتنیگ

درست است که برای این شغل یا همان کارشناس دیجیتال مارکتنیگ هنوز هم مانند بسیاری از مشاغل حوزه فناوری، رشته ی دانشگاهی تعریف و ایجاد نشده است.

 

با این حال، فردی قرار است وارد این حوزه شود، باید علاوه بر داشتن یک سری مهارت ها و توانایی های لازم برای فعالیت های دیجیتال مارکتینگ، یک سری دوره ها را بگذارند. یا به صورت خودآموز مهارت های خود را افزایش دهد.


مهارت های فنی ای که یک کارشناس دیجیتال مارکتنیگ باید با آن ها آشنا باشد شامل این موارد هستند:

 

آگاهی از اصول تبلیغات دیجیتال به خصوص ابزارهای تبلیغات گوگل

توانایی تولید محتوای هدفمند متنی، تصویری، ویدیویی و غیره و آشنایی با مهارت های مربوط به بازاریابی محتوا

تسلط کافی به شبکه های اجتماعی و انتشار به موقع و هدفمند محتوای تهیه شده مطابق برنامه های بازاریابی

توانایی انجام سئو آشنایی با الگورتیم های گوگل برای بهینه سازی رتبه نمایش وب سایت در صفحه ی نتایج جستجوی گوگل

آشنایی با فرایندهای نرخ تبدیل دیجیتال مارکتنیگ وب سایت

آگاهی از اصول تبلیغات در وب؛ به خصوص تبلیغات در گوگل

آشنایی با نرم افزار های گرافیکی که یک کارشناس دیجیتال مارکتنیگ به آن ها نیاز پیدا خواهد کرد.

تسلط بر سرویس های ایمیل مارکتینگ

توانایی ساماندهی و مدیریت کمپین های تبلیغاتی دیجیتال

 

مهارت های های عمومی کارشناس دیجیتال مارکتینگ

همان طور که مشاهده کردید یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ باید از یک سری مهارت ها و توانایی های فنی برخوردار باشد؛ درست است که این مهارت ها در جای خود بسیار اهمیت دارند اما نباید از مهارت های عمومی ای که لازمه موفقیت در این شغل هستند غافل شد. این مهارت ها شامل این موارد هستند:

 

توانایی برقراری ارتباطی مناسب با دیگرانبرخوردار بودن از قدرت حل مسئله

توانایی متقاعد کردن دیگران

داشتن خلاقیت

بررسی و آنالیز راه های جدید با توجه به بازخورد قبلی

استخدام و بازار کار شغل کارشناس دیجیتال مارکتینگ

 

در شرایطی که ابزارهای آنلاین روز به روز گسترده تر شده، کاربران آن افزایش یافته و هزینه های بازاریابی سنتی برای کسب و کار ها سنگین و سنگین تر می شود، دیجیتال مارکتینگ هر روز بیشتر از دیروز مورد توجه شرکت ها و کسب و کارها قرار می گیرد چرا که هم کم هزینه تر است و هم فراگیر تر.

 

از آن جایی که اکثر مسئولان یک کسب و کار زمان کافی برای آشنایی و تسلط به دیجیتال مارکتینگ را ندارند، اگر بخواهند برای کسب و کار خود تبلیغات دیجیتال انجام دهند یا یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ استخدام می کنند و یا با یک سری شرکت ها که آن ها هم متشکل از کارشناسان دیجیتال مارکتینگ هستند استفاده می کنند.

 

در هر صورت بازار استخدام این شغل به علت افزایش استفاده ی شرکت ها و کسب و کارها از خدمات بازاریابی دیجیتال، از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است. یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ بر اساس قراردادی که با یک شرکت و یا کسب و کاری می بندد می تواند به صورت تمام وقت، پاره وقت و حتی دورکاری استخدام شود و حقوق او نیز با توجه به سطح و حرفه ای بودن کار و میزان مهارت های کارشناس می تواند متفاوت باشد.

 

چالش های یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ

مانند تمامی شغل ها، این شغل هم با چالش ها و مسائل خاص خودش روبرو است که به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 

پیچیدگی های اینترنت و شبکه های اجتماعی

این که طبق الگوریتم پیچیده ی گوگل، موتورهای جستجو و شبکه ها اجتماعی هدف گذاری و حرکت کرد یکی از چالش های بسیار مهم پیش روی یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ است.

 

زمان بر بودن فرایند نتیجه دادن تلاش ها در دیجیتال مارکتینگ

درست است که برخی از فرایند ها در دیجیتال مارکتینگ قابل محاسبه هستند؛ اما برخی فرایند ها مانند فعالیت های سئو هم وجود دارند که اغلب به زمان زیادی برای نشان دادن نتایج در موتور های جستجو و به خصوص گوگل نیاز دارند.

 

غیرقابل پیش بینی بودن رفتار کاربران

این که رفتار کاربران و مشتریان یک کسب و کار آنالیز و تحلیل شود، یکی از وظایف کارشناس دیجیتال مارکتینگ است. این کار به این منظور انجام می گیرد که کارشناس بتواند برنامه ریزی درستی برای کمپین های تبلیغاتی انجام دهد.


موتور های جستجو و شبکه های اجتماعی اکثرا ابزارهایی را برای این آنالیز در اختیار کاربر خود قرار می دهند؛ اما قرار نیست که کاربران همواره طبق آنالیز و تحلیل هایی که کارشناس دیجیتال مارکتینگ از آن ها جمع آوری کرده است عمل کنند و این موضوع یکی از چالش های مهمی است که این شغل با آن سر و کار دارد.

 

نتيجه گيري

در این مقاله به زبان ساده، هر آن چه که نیاز بود در مورد دیجیتال مارکتینگ توضیح داده شود گفته شد. با این حال شما قطعا، برای حرفه ای تر شدن در این امر نیاز به مطالعه دارید؛ چرا که دیجیتال مارکتینگ یک علم است و نیاز است که برای متخصص شدن در آن تلاش کرده و زمان صرف کنید.


مطمئن باشید شما در صورت کسب علم کافی در این حوزه، یا همکاری با یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ، دری جدید را به سوی پیشرفت کسب و کار خود گشوده اید و از آن بهره ی زیادی نیز خواهید برد.

 

اگر اين مقاله برايتان مفيد بود، مقاله بازاريابي رابطه اي چيست را نيز بخوانيد.

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد تا ديگران نيز استفاده كنند.

نظر شما براي ما مهم است؛ كامنت خود را ارسال كنيد.

9 نظر

 • بازاريابي ديجيتال يك مبحث مهم در عصر امروز است كه بدون ان كسب و كار ها شكست خورده اند. خوشبختانه شما خيلي خوب مفهوم ديجيتال ماركتينگ چيست را رسانديد.ممنونم

 • سلام. تعريف ديجيتال ماركتينگ فقط براي استفاده در فضاي انلاين نيست و درفضاي افلاين نيز خيلي كاربرد دارد.

 • سلام
  بازاريابي ديجيتال اصل مهمي است كه چگونگي اجراي ان نياز به مهارت زيادي دارد. من يكسال بيشتر هست كه وارد اين حوزه شدم ولي هرچي يادمي‌گيرم مي‌فهمم هنوز خيلي از راه مانده

 • سلام
  ديجيتال ماركتينگ را 0تا100 گفتيد اما من نمميدونم از كجا يادبگيرم ميشه راهنمايي كنيد دقيقا

 • سلام
  خيلي خوب فهميدم دييجتال ماركتينگ چيه. حالا ميخوام كسب و كارمونو رشد بدهييم. اگر شما مي‌توانيد در اين زمينه مشاوره بدهيد با ايميل من در ارتباط باشيد. زمينه كارم فروش گل مراسم عروسي هستش

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.