به ماركتينگ پروفشنال خوش امديد..

بازاريابي محتوا چيست؛ کاری به ظاهر نشدنی، ولی شدنی

بازاريابي محتوا چيست؛ کاری به ظاهر نشدنی، ولی شدنی

بازاریابی محتوا چيست و چرا مُد شد؟

يك جام طلايي در انتظار شماست!

 

شايد سوالات گوناگون و تعاريف مختلفي را از بازاريابي محتوا شنيده ايد، اما حقيت بازاريابي محتوا چيست؟

 

شما حتما از بازارهاي مختلف گذر كرده ايد. حتما ديده ايد افراد زيادي در مغازه هاي خود مي ايستند و داد مي‌زنند تا مشتري بيايد از انها جنس بخرد. بازاريابي محتوا (Content marketing) اين امكان را به شما مي‌دهد كه مشتريان به ميل خودشان به سمت كسب و كار شما بيايند.

 

بازاريابي محتوا كاري مي كند كه افراد خريدار، نه! عاشق محصولات شما شوند و حتي براي ان دست و پا بشكنند. این به ظاهر نشدنی است، ولی قدرت بازاریابی محتواست. اگر مي‌خواهيد دقيق تر بدانيد بازاريابي محتوا ( كانتنت ماركتينگ) چيست؟ اين مقاله را از دست ندهيد.

 

بازاريابي محتوا يعني چه

 

 

قانون بازاريابي محتوا ميگه: به سوالات احتمالي مشتريان خود جواب بده. نه اينكه فقط جواب بده! بلكه مردم امروز انتظار دارند از تمام جزئيات سردر بياورند. مردم امروز حق انتخاب زيادي براي خريد يك كالا دارند. ديگه مثل گذشته نيست يك دونه مارك از هر جنس باشه.

 

حق انتخاب تا جايي باز شده كه مشتريان مي توانند براي برند ها خط و نشان بكشند. انها برندي را براي خريد انتخاب مي‌كنند كه نحوه استفاده از محصول، جنس محصول، كاربرد محصول را كامل براي انها توضيح بدهد. اين اطلاعات دادن به مشتريان فقط از طريق محتوا امكان پذير است.

 

یک نمونه از بازاریابی محتوا: من خودم امروز مي‌خواستم يك كيف چرمي براي لب تاپم بخرم. داخل اينترنت سرچ زدم راهنماي خريد كيف لب تاپ. من قبل از خريد مي‌خواستم اطلاعات بگيرم، يك كيف مناسب لب تاپ بايد چه مشخصاتي داشته باشد.

 

و دقيقا از سايتي خريد كردم كه كامل توضيح داده بود، يك كيف خوب لب تاپ چه ويژگي هايي دارد. با اينكه سايت هاي ديگري هم بودند، اما من از سايتي خريد كردم كه اطلاعات كاملي به من داد. بازاريابي محتوا يعني اين! ودر  کل یعنی رفع نیاز مخاطب با محتوا. هر وقت شما از محتوا، حالا چه به صورت نوشتاری‌، صوتی‌، تصویري كه باعث بهبود و رشد کسب و کارتان شود، استفاده كنيد؛ مي‌گوييم كه شما بازاريابي محتوا انجام داده ايد.

 

مُد شدن بازاریابی با محتوا

حالا از خودتان بپرسيد محتوا اگر اين قدر مهم است، پس چرا قبلا بازاريابي با ان مُد نبود! چند دليل اصلي كه بازاريابي محتوا به طور يكباره مد شد را در زیر نام می بریم:

 

زندگی مردم با تجهیزات الکترونیکی در گیر شده است

همه افراد به کانال های ارائه محتوا دسترسی دارند

محتوای دیجیتال (عکس،فیلم، …) محبوبیت زیادی پیداکرده است

 

الان ديگه مثل گذشته نيست كه فقط ادم هاي كله گُنده، كانال ارتباطي ارائه محتوا داشته باشند. الان شما نياز نداريد داخل تلويزيون تبليغ كنيد يا داخل روزنامه ها تيتر بزنيد. الان هركسي اراده بكند مي‌تواند با گوشي‌ موبايل خود فيلم بگيريد و داخل فضاي مجازي منتشر كند تا هزاران نفر ببينند.

 

همچنین بخوانید: مهارت های لازم برای تولید کننده محتوا چیست

اهمیت داستان سرایی

بازاريابي محتوا حتی می‌تواند شامل قصه گویی هم باشد. به عنوان یک بازاریاب یا کارشناس محتوا‌، باید بدونید که روانشناسی چه نقشی در بازاریابی دارد. چون انسان ذاتا موجود احساسیه که شیفته داستان‌‌‌‌‌‌های جذاب ‌‌می‌شود.پس برای جلب توجه ان، باید قصه گوی خوبی باشید.

 

صرف نظر از اینکه در چه نقطه ای از این کره خاکی زندگی ‌‌می‌کنید‌، این موضوع برای شما هم صدق می‌کند. اما ممکنه بپرسید: چطور محتوای سرگر‌‌م کننده جذابیت بیشتری دارد؟ جواب این سوال نیاز به هیچ آماری ندارد. چون افرادی که در ان حوزه کار ‌‌می‌کنند، در گفتن داستان‌‌‌‌‌‌های جذاب متخصص تمام عیارن.

 

به همین علت ما بیشتر نیاز به درک اهمیت داستان سرایی در بازاریابی محتوا داریم. اگر از ان دسته آدم‌‌‌‌ها هستید که همیشه گوشه ذهنتان یك ایده ای دارید، این کار اهمیت قصه گویی شما را با ارزش‌تر می‌کند. برای ایجاد تجارت با بازاریابی محتوا‌، باید اول اهمیت داستان سرایی و نحوه عملکرد بازاریابی محتوا را درک کنید.

 

در صورت درک درست است که می توانید به کسب و کار خود جَلا دهید. اگر محتواي عالي توليد كنيد، يقينا “جام فروش” به شما داده مي‌شود. اگر مي‌خواهيد اين جام را بدست اوريد، بايد تكنيك هاي بازاريابي محتوا را يادبگيريد. ما در اين مقاله تكنيك ها را به شما مي‌گوييم.

 

افزايش فروش از طريق بازاريابي محتوا

 

جَلا بخشیدن به کسب و کار

به عنوان مثال یه شركت معروف به کمک بازاریابی محتوا توانست، فروش خود را دوچندان كند. نام اين شركت مخلوط کننده بود! اين شركت در ابتدا به کمک چند یوتیوبر و بلاگر معروف، شروع به راه انداختن يك موضوع درگيركننده، تحت عنوان ” همه چيز را مخلوط مي‌کند ” کرد.

 

این کار هم سرگرم کننده بود و هم جالب. با این کار درست مثل یه ویدیو تبلیغاتی به کمک استراتژی ساده، فروش و محبوبيت دوچنداني بين مردم ايجاد كرد. جالب نیست؟ اين شركت توانست فقط با انتشار فیلم‌‌‌‌‌‌های کوتاه در شبکه‌‌‌‌‌‌‌های اجتماعی، هم محبوبیت کسب کند و هم کسب و کارش رونق گيرد.

 

این دقیقا همان چیزی هست که همه مشاغل امروزي به ان نیاز دارند. انها حتی سعی می‌کردن موبایل‌‌‌‌‌‌‌هایی مثل آیفون و وسایلی که به فکر کسی نمی‌رسید را تو مخلوط کن بيندازند. کارشون از دور بی منطق به نظر میاد اما نتیجه اش‌، قسمتی است که شما باید به ان توجه کنید.

 

کاربران برای سرگرمی و تفریح ویدیو‌‌‌‌‌ها‌ را برای هم دیگر می‌فرستادن و وقتی نوبت خریدش می‌رسید‌، یه جورایی انگار مجبور بودن و می‌خریدن. دقیقا همین استراتژی ممکنه برای تجارت شما کارآمد نباشد؛ اما نیازه دانش و بینش لازم در مورد بازاریابی محتوا بدست بیاورید و مثال های مختلفی از بازاریابی محتوا را بدانید.

 

اگر مقوله بازاریابی محتوا را عمیقا درک کنید‌، بدون توجه به نوع و مکان کسب و کار‌، به راحتی می‌توانيد یک استراتژی بازاریابی محتوا کامل برای خودتون ایجاد کنید. شما باید بازاریابی محتوا را با نوع شغلتون تطبیق بدید؛ چون این یک روش آزمایش شده برای افزایش فروش و توسعه مشاغل هست که باعث می‌شود مشتری‌‌‌‌‌‌های احتمالی هم به دنبال محصولات مرتبط با کار شما باشند.

 

بازاریابی محتوا‌، چشم انداز وسیع و آنلاین را برای شما میاورد و در عین حال تمام موانع جغرافیایی و فیزیکی که مانع رشد تجارت شما هستند‌، درهم شكسته مي‌شود. با این توصیفات چرا باید به روش‌‌‌‌‌‌های سنتی تکیه کنید و نمای کار خود را محدود کنید؟

 

بازاریابی محتوا ‌‌می‌تواند هر نوع شغلی را توسعه بده؛ مگر اينكه مشتریان شما آنلاین نباشند که تقریباً غیرممکنه! اگر هنوز بازاریابی محتوا را شروع نکرده اید‌، پس چه زمانی بهتر از الان ؟ همین حالا شروع کنید.

 

تعريف بازاريابي محتوا

بازاریابی محتوا را از کجا شروع کنیم

وقتی وارد تکنیک‌‌‌‌‌‌های بازاریابی محتوا ‌‌می‌شويم، این بحث هم سوال برانگیزه.

به گفته نیل پاتل (یکی از نام آشناترین افراد در حوزه بازاریابی اینترنتی)‌، اولین گا‌‌می‌ که باید بردارید این است که ببینید مشتریان احتمالی شما در کجا هستند و چه چیزهایی را در اینترنت سرچ می‌زنند.

 

فلسفه محتوا سازی برای این است که بتوانید سلیقه مخاطبان ‌خود را به خوبی بشناسید و در ان راستا محتوایی برای ترغیب به خرید ایجاد کنید. برای ایجاد یک محتوای عالی که بتواند بفروشد تا بازاریابی صورت بگیرد، به نکات زیر توجه کنید:

 

1- سعی کنید مشکل مخاطب را حل کنید

مشکل مخاطب را به خوبی بشناسید و برای ان راه حل ارائه بدهید. این راه حل می‌تواند در قالب یک محتوا به صورت متن، تصویر، فیلم و … باشد.

 

وقتی مخاطب ببیند که شما‌ هم درد با ان هستید، باعث می‌شود دیدش به شما به عنوان کسی که قبلاً شرایط مشابه را تجربه کرده است نگاه کند. وقتی بتوانید مشکل مخاطب را به طور کامل درک کنید‌، آن‌‌‌‌ها احساس ارتباط نزدیکتری با شما خواهند داشت. نکته بعدی نشان دادن اهمیت مشکل و پیامد حل نشدنش هست که راجب ان توضیح می‌دهیم.

 

ترس خریدار

بسیاری از مردم برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا کار درستی در یک موقعیت انجام میدن،دچار تردید و ترس هستند. بنابراین برا ی کمک به آن‌‌‌‌ها در تصمیم گیری سریع‌، باید اول درد را تحریک کنید و پیامد‌‌‌‌‌‌های عدم حل آن را بهشون کاملا شرح بدید. وقتی چنین کاری کنید به راحتی حل مشکل را به شما واگذار می‌کنند؛ چون ثابت کرده اید که یک متخصص در این زمینه هستید.

 

 نکته بعدی اینکه ثابت کنید آن‌‌‌‌ها با سپردن مشکل‌شان به شما اشتباه نکرده اند. دراین راستا باید به تمامی قول‌‌‌‌های خود عمل کنید. و آن‌‌‌‌ها را از طریق خرید محصول یا سفارش خدمات راهنمایی کنید. بازاریابی محتوا بحث جالب و چالش برانگیزی است. حتی ‌‌می‌توانید تجارت کوچک شما را به یک شرکت چند چند صد میلیونی تبدیل کنید.

 

2- سوالات مخاطبان را شناسایی کنید

فرض کنید شما یک وب سایت در زمینه فروش لوازم  ارایشی دارید. در اینجا باید برای تولید محتوا در سایت، سوالات گوناگون حوزه خود را پاسخ دهید. برای مثال: جوش های صورت چگونه از بین می‌روند، نحوه جوان سازی پوست، سوالاتی هست که شما باید با قرار دادن خود جای مخاطب انرا حدس بزنید یا از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید.

 

ابزار تحقیق کلمات کلیدی: ابزاري است که دقیقا به شما نشان می‌دهد، چه چیزهایی در گوگل جستجو می‌شود.

 

3- اطلاعات تماس مشتریان را دریافت کنید

یکی از تکینیک های مهم  بازاریابی محتوا این است که اطلاعات تماس مشتری های خود را بگیرید. منظور ما از “اطلاعات تماس”  فقط شماره تماس نیست. ادرس ایمیل هم یکی از مواردی است که باید به ان توجه کرد. برای گرفتن اطلاعات تماس یک محتوای رایگان تولید کنید تا هرکس اطلاعات تماس خود را وارد کرد، انرا را دریافت کند.

 

با دریافت اطلاعات تماس می‌توان با افراد علاقه مند به کسب و کار خود ارتباط برقرار کنید و انها را تبدیل به مشتری کنید. این یکی از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) است.

 

مزایای استفاده از بازاریابی محتوا:

افزایش فروش

بازاریابی محتوا باعث ایجاد تغییرات در کسب و کارتان می شود: شاید یکی از بزرگترین مزایای بازاریابی محتوا این باشد که به  شما کمک می کند در طول زمان تغیرات بیشتری تجربه کنید و شاهد افزایش چشمگیر فروش خود باشید.

 

محتوای مفید که خریداران هدف را درگیر خودش می کند، باعث می‌شود اطلاع مردم از نام تجاری شما افزایش پیدا کند؛ یعنی تبدیل به یک برند شوید. مسلما خرید از یک برند شناخته شده برای مردم اسان تر است تا از یک کسب وکار گمنام و ناشناس.

 

رفع نیاز مشتری

مشتریان شما با مشکلی مواجه هستند که برند شما می تواند آنها را حل کند. چه راهی بهتر از ارائه مطالب جذاب به مخاطب که مورد چالش‌ها و راه حل شما به خوبی صحبت می‌کنه؟ حتما چک کنید که موضوعات محتوا در زمینه اصلی‌‌ترین مشکلات مشتریان‌تان باشد.

 

محتوا را جوری تولید کنید تا مخاطبان واقعا راه حل مشکل خود را در محتوای شما بدانند.

 

اعتماد سازی

در زندگی واقعی، ایجاد روابط و جلب اعتماد افراد بسیار سخت تر از چیزی هست که فکرش را بکنید! ممکن است با شخصی ملاقات کنید که با او احساس راحتی کنید و سریعا با هم دوست بشوید. اما به احتمال زیاد بیشتر ترجیح می‌دید که پس از چند سال دوستی و رفت و آمد با همدیگر روابط صمیمانه ای داشته باشید.

 

اعتماد و روابط بین شما و مخاطبان‌تان هم درست مثل همین نمونه است. سعی کنید ثابت قدم باشید و رویکرد مشتری مداری را درست پیاده سازی کنید. محتوای آموزشی و ارزشمند به مخاطبان خود ارائه دهید که نام تجاری شما را قابل اعتماد و معتبر کند. کشف کنید که مخاطبان موردنظر شما به چه موضوعاتی علاقه مند هستند و مشکل آنها را حل کنید.

 

محتوای خود را رایگان ارائه بدهید. به یاد داشته باشید که بازاریابی محتوا لزوما به منزله فروش نیست. حتما از بازخورد هایی که مشتریان به شما می دهند استفاده کنید و نشان بدید نظرات انها در پیشبرد برند شما نقش مهمی ایفا دارد.

 

متخصص شناخته شدن

همانطور که شروع به تولید محتوای با کیفیت می کنید، در واقع با این کار به بازدیدکنندگان سایت خود نشان می دهید، در کسب و کار خود حرفه ای هستید. مشتری هم ترجیح میده به راهکار‌ها و محصولات و خدماتی که شما ارائه میدهید، توجه کند.

 

ارتباط صمیمی

محتوای خوب به شما کمک می کند ضمن نگه داشتن روابط قوی‌‌تر با مشتریان و تقویتش، اعتبارتان هم حفظ و هم گسترده‌‌تر بشود.

 

در بیشتر موارد، نشان دادن روحیه و عواطف یا به عبارتی اینکه موجود زنده ای هستید، پشت نقاب کسب و کار ممکنه، کار دشواری به حساب بیاد. با این حال، محتوای شما باید این امکان را به مشتری بده که احساس کنند با شما راحت تر ارتباط دارند.

 

ارزان بودن

 بازاریابی محتوا مقرون به صرفه است. از آنجا که شروع بازاریابی محتوا به طور معمول آسون‌‌تره. مخصوصا در بین مشتریانی که از پیام‌های تبلیغاتی قدیمی خسته شده اند، محبوب‌‌تر است. این تاکتیک اغلب می تواند به میزان پولی که بازاریابان هنگام جذب مشتریان نیاز دارند، کمک کند.

 

طبق تحقیقات، بازاریابی محتوا 62 درصد کمتر از دیگر بازاریابی ها هزینه دارد و حتی در مواردی جذب مشتری بیشتری به همراه دارد.

 

دست یابی به مشتری ایده ال

در بازاریابی محتوا، افرادی جذب کسب و کار می‌شوند که هیچ جور نمی‌توان انها را پیداکرد. این افراد عاشق محتوا هستند! علاوه براین: تجربه نشان داده مشتری های وفادار که چندین بار از یک کسب وکار خرید می‌کنند، بیشتر با محتوا جذب می‌شوند.

 

دیده شدن

یکی از بهترین راه‌های افزایش بازدید آنلاین این است که مشتریان فعلی شما، نام تجاری‌تان را با دوستان و مخاطبانشان به اشتراک بگذارند. اتفاقاً اشتراک گذاری محتوا بسیار ساده‌‌تر از چیزیه که فکرشو می کنید. ممکنه مصرف کنندگان یکی از پیام‌های بازاریابی شما را به همکارن‌شان ارسال کنند. یا در شبکه‌های اجتماعی با دوستان‌شان به اشتراک بگذارند. به این ترتیب بهترین کار برای افزایش بازدید از سایت شما همین خواهد بود.

چگونگی توسعه استراتژی

استراتژی بازاریابی محتوا یک برنامه ای است که شما می‌توانيد به خوبی جزئیات در زمینه چگونگی تولید محتوا و توزیع ان به هدف جذب‌ مخاطب و تبدیل کردن ان به مشتری را مشخص کنید.

 

استراتژي محتوا

 

مهم ترین هدف در استراتژی برای ایجاد یک بازاریابی محتوای موفق، باید مخاطب کسب و کار خود را به خوبی بشناسد. به این منظور‌، باید سوالاتی از خودتان بپرسید مثل:


1. مخاطب مد نظر من کیه؟

2. مخاطبین من در چه موقعیت تقریبی زندگی می‌کنند؟

3. مخاطبین من به چه طریق آنلاین خدمات را دریافت می کنند؟

4. مخاطبین من در گوگل حضور دارد یا در شبکه‌‌‌‌‌‌های اجتماعی هستند؟

 

ایجاد استراتژی بی‌نقص بازاریابی محتوا به این سادگی نیست‌، شما باید همزمان روی اهداف و ارتباط خود با مخاطب تمرکز کنید.

 

با یک مثال سعی ‌‌می‌کنم بهتر برای شما توضیح بدم. سارا یک طراح مد هست و ‌‌می‌خواهد تجارتش از طریق بازاریابی محتوا  توسعه بده. به نظر شما بازاریابی محتوا سارا چطور باید باشه؟ به عنوان یک بازاریاب محتوا‌، سارا می‌تونه با استفاده از محتوای بصری و همین‌طور استفاده از شبکه‌‌‌‌‌‌های اجتماعی طیف مخاطبانش را افزایش بدهد.

 

محتوای بصری که شامل فیلم‌‌‌‌‌‌های کوتاه و جذاب بهترین راه حل برای سارا است. چرا من اینطور فکر ‌‌می‌کنم؟ علت اینکه در دنیای بازاریابی محتوا‌، شما با زبان به مردم اعلام نمی‌کنید که متخصص هستید. بلکه باید به  آن‌‌‌‌ها ثابت کنید؛ بهترین راه برای اثبات به اشتراک گذاشتن محتوای ویدئویی و تصاویر از نوع کسب و کار خودتان است.

 

توصیه من برای توسعه استراتژی بازاریابی محتوا‌، اینکه طبق 3 مرحله زیر عمل کنید:

 

1-هدف خود را مشخص کنید

هدف بازاریابی محتوایی خود را مشخص کنید. اگر نمی‌دانید مقصدتان کجاست‌، هر راهی می‌تواند شما را به آنجا ‌‌برساند؛ ولی زمان زیادی را از دست می‌دهید. این امر در بازاریابی محتوا هم صادقه. چون بازاریاب‌‌‌‌‌‌های محتوا هم برای اصلی‌‌‌ترین دلیلی که شما باید در تعیین هدف خود به آن توجه کنید، تاکید ‌‌می‌کنند.

 

همیشه باید نقشه ای در ذهن آماده داشته باشید تا شما را به جایی که ‌‌می‌خواهید هدایت کند‌، استانداردی که بر اساس آن ‌‌می‌توانید موفقیت استراتژی بازاریابی محتوایی خود را از قبل تخمین بزنید تا بدانید کجای کار هستید و چه کار‌‌‌‌‌‌هایی را انجام دادید.

 

نتیجه نهایی را که از تولید محتوا می‌خواهید بگیرید، مشخص کنید. شما نباید وقت خود را روی تولید محتوایی بگذارید که مخاطبان شما دوست ندارند.

 

هدف شما ‌‌می‌تواند افزایش بازدیدکنندگان وبلاگ باشه یا افزایش تعداد مشترکان جدید ؟ و یا….

در این برهه زمانی شما نباید وقتی تلف کنید چون رقبای شما هم به دنبال ایجاد استراتژی محتوای خود هستند. دوباره برگردیم به همون مثالی که صحبتشو می کردیم. طراح مد در نظر بگیرید. هدف وبلاگ نویس مد در پایان راه افزایش مخاطبانی است تا محصولاتش را خریداری کنند.

 

دانستن هدف به شما کمک می کند تا سریعتر حرکت کنید. ست گادین در مورد هدف داشتن در چیندن استراتژی میگوید: که چرا باید قبل از ترسیم نقشه ذهنی از استراتژی بازاریابی، هدف مشخصی برای خودتان در نظر بگیرید. چون اگر نمی‌دانید کجا می روید، ممکن است به هر سو کشیده شوید.

 

2-مخاطب را بشناسید

می دانید محتوا را برای چه کسانی تولید می کنید؟ این موردی است که باید به دقت به ان توجه کنید. شاید دانستن اینکه مخاطب کیه و در چه قسمت از اینترنت آنلاین است، در نگاه اول پیچیده به نظر برسد اما بسیار ساده است.

 

بهتره به هیچ وجه محتوایی تولید نکنید تا اینکه بخواهید: حتی بهترین محتوا را در مورد موضوعی برای مخاطبان اشتباه ارائه بدهید. بسیاری از مردم این نکته را جدی نمی گیرند چون تصور می کنند که مخاطب را به خوبی می شناسند، این فرض کاملا اشتباهه.

 

شما باید تحقیقات خود را انجام بدهید تا بفهمید مخاطبان شما چه کسانی هستند و به چه صورت در اینترنت آنلاین اند؟ اینترنت فضایی بسیار گسترده است و شما تنها کسی نیستید که برای جلب توجه مخاطبان خود رقابت می کنید.

 

اجازه بدهید با همان مثال وبلاگ نویس در زمینه مد پیش برویم. مخاطبان یک وبلاگ مد اغلب شامل زنانی هستند که به جدیدترین مد و ملزومات شیک علاقه دارند. جذب مخاطب اشتباه در این گام به منزله شکست است. پس تعیین نوع مخاطب درست، مثل پایه گذاری یک بنا می ماند.

 

ایجاد قالب محتوا اشتباه باعث اتلاف وقت شده و همچنین اگر با مشتری تعامل دارید، سبب خدشه دار شدن اعتمادش نسبت به شما خواهد شد. بنابراین به طور کامل وقت بگذارید و قالب محتوای مناسب را انتخاب کنید

 

3-پلتفرم درست را انتخاب کنید

مخاطب شما در شبکه های اجتماعی است یا در گوگل؟ پاسخ به این سوال می‌تواند کمک کند تا قالب محتوای درست را انتخاب کنید.

 

اکثر کاربران وب زمان زیادی صرف مطالعه متن‌های طولانی نمی کنند. تنها کاری که موقع جستجوی محتوای طولانی انجام می دهند، نگاه سریع و کلی به محتوای شماست. امیدوارم شما این متن را اسکن نکنید چون نکات بسیار مهمی در ان بیان می‌شود.

 

انتخاب قالب محتوا که به صورت متن باشد یا فیلم یا… بستگی به این دارد مخاطب شما کجاست.

هر پلتفرم قالب محتوای خاص خودش را داره که کاربران با آن ارتباط بهتری برقرار می کنند. به عنوان مثال، نوشتن این پست در فیس بوک نشون میده شما با احمقانه‌‌ترین بازاریاب محتوا مواجه هستید. و اگر این پست دو سه تا لایک دریافت کرد، احتمالا باید از دوستان خودم باشد که صرفا برای تشویق انجام دادند.

 

می پرسید چرا؟دلیل روشنه. مطالب خوب را در فضای اشتباه ارسال کردم. انتشار این پست در هر شبکه اجتماعی فرقی نداره، چون مکان به اشتراک گذاری در هر صورت اشتباهه. جای مناسب نوشتن مطالب طولانی یک وبلاگ است.

 

سایت یا شبکه های اجتماعی

با این حال باید در نظر داشت، ارسال این مطلب در وبسایت به این معنی نیست که مخاطبان من هر کلمه ای را به دقت می‌خوانند؛ بلکه فقط شانس بهتری برای دیده شدن و خوانده شدن به مطالبم میدهد. اگر به مخاطبانم بگویم این پست را تا انتها بخوانند، برخی افراد فقط اسکن می کنند.

 

این کار لزوما نشون نمیده که استراتژی بازاریابی محتوایی من موفق نیست، اما در مقایسه با شبکه‌های اجتماعی بهترین عملکردم را در این پلتفرم به دست می آورم. شبکه‌های اجتماعی کاربردهای خاص خودشون را دارد.بله، شبکه‌های اجتماعی قالب محتوای خاصی دارن. عکس‌ها و اینفوگرافی‌ها و ویدیو‌های موشن گرافیک از جمله محتواهای تاثیر گذار در شبکه های اجتماعی است.

 

اینستاگرام، بزرگترین شبکه اجتماعی نمونه کاملی از این پلتفرم است. بهترین قالب محتوایی که می توانید در اینستاگرام پیاده سازی کنید استفاده از کلیپ‌های کوتاه تحت عنوان تبلیغ از نام تجاری‌تان است. برای جلب توجه در کسب و کارتان، تصاویر و ویدیو‌های کوتاه باید جذاب باشند. پس تا حد امکان علاوه بر جذابیت کمی چاشنی طنز را به محتوای خود اضافه کنید. چون اینستاگرام  بر خلاف سایت جای خشک بودن نیست.

 

بر اساس گزارشی از نیل پاتل، مردم فقط چیزهای جالب و سرگرم کننده را به اشتراک می گذارند.باید به یاد داشته باشید که نظر خود را طوری ایجاد کنید که قصد تبلیغ ندارید. موسسه بازاریابی محتوا تحقیقاتی را انجام داده و متوجه شدن شرکت‌هایی که به کارمندان خود اجازه ارسال ایمیل با نام خودشون میدن، پاسخ مثبت‌‌تری دریافت می کنند.

 

یعنی شما نباید مانند یک فرد با هویت مجازی در پشت نام برند خود پنهان بشوید و با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. هنگام تعامل با مخاطبان از نام خودتان استفاده کنید.

 

انواع محتوا برای بازاریابی

پست‌های وبلاگ

 قرار نیست به شما یاد بدهم که چطور یک محتوا نویس شوید، اما بهتون راهکارهایی ارائه میدم که افراد موفق در نوشتن پست‌های وبلاگشان استفاده کردند.

 

سعی کنید محتوای وبلاگ را طولانی و جامع کنید. به گفته نیل پاتل، نوشتن پست‌های بلند در وبلاگ یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش تعداد مخاطبان هست. نیل پاتل پیشنهاد می کند که پست وبلاگ خود را حداقل با 2000 کلمه ایجاد کنید.

 

اعلب محتوای طولانی شانس بیشتری برای برنده شدن دارد.برخی از پست‌های رتبه دار در گوگل بیش از 3500 کلمه هستند و این راز نهان استراتژی بازاریابی محتوا است. این کار به نوعی برندسازی است. البته درسته که متن‌های طولانی خسته کننده هستند. اما اگر ذهن خوانندگان وبسایت را از قبل آماده کنید، ممکنه بتوانید توجه شان را به خود جلب کنید تا حدی که پست وبلاگ شما برای مخاطبان آموزنده و ارزشمند تلقی شود.

 

مهم‌‌ترین کار شما به عنوان نویسنده اینکه تمام پاراگراف‌ها با هم دیگه تناسب موضوعی داشته باشند تا مخاطب شما مدام تشویق به خواندن شود. اگر به تازگی شروع به کار کرده اید، مهارت نوشتن شما ممکن است چندان بالا نباشد. نوشتن یک پست 2000 کلمه ای گاها برای فرد مبتدی سخته اما هرچه بیشتر بنویسید، پیشرفت بیشتری خواهید داشت.

 

همچنین بخوانید: محتوای سئو شده چیست؟ 12 روش بهينه سازي محتوا براي موتور جستجو

 

استفاده از تصاویر

شبکه‌های اجتماعی یکی از ابزارهای بازاریابی محتواست که امروزه دست کم گرفته شده. بسیاری از متخصصان قدرت رسانه‌های اجتماعی را درست نمی‌بینند.

 

نکته اصلی برای افزایش بازدید محتوای شما در رسانه‌های اجتماعی اینکه سعی کنید تصاویر جذابی داشته باشید. تصاویر خسته کننده و تکراری هیچ امیدی در در ذهن بیننده ایجاد نمی‌کند. شما فقط 0.5 ثانیه زمان برای جلب توجه مخاطبانتان دارید، و اگر به درستی ازش استفاده نکنید، به نتایج ضعیف می رسید.

 

محتوای ویدیویی

امروزه اغلب از ویدئوها برای رشد کسب و کارشان استفاده می کنند، پس چرا شما این گزینه را در نظر نگیرید؟
قرار دادن ویدیو چه بلند و چه کوتاه در کلمات کلیدی بسیار جستجو شده، دسترسی دیگران به وبلاگتون را بسیار افزایش می دهد.پس وقتشه که شروع به ایجاد فیلم‌های متنوع با اهداف آموزشی و سرگرمی کنید.

 

لایو در اپلیکیشن‌های مختلف

تماشای ویدئوهای زنده یا لایو، طبق یک نظرسنجی از 1000 بزرگسال، 80 درصد ترجیح می دهند لایو یک برند را نگاه کنند تا اینکه بخوان وقت بزارند و یک وبلاگ را بخوانند. همچنین مطالعات نشان داده که “مخاطبین 39 درصد بیشتر احتمال داره مطالب را از طریق لایو‌هایی که برگزار می‌شه برای بقیه دوستانشان ارسال کنند.

 

در برخی نمایندگی‌ها، از طریق پخش لایو برای تضمین گارانتی محصولمون و همچنین حفظ صحت محتوا استفاده می کنیم، که اتفاقا نقش مهمی برای جذب مصرف کننده دارد. لایو در شبکه‌های متعدد می‌تواند حتی بیشتر از کمپین‌های ویدیویی بازاریابی قدیمی که نگاه می کنید، موثر باشه. لایو به ما این امکان را می دهد که تجربه تعاملی با مخاطبان‌مان را ارائه بدهیم.

 

پادکست

استفاده از پادکست (فایل صوتی) در حال افزایشه و بسیاری از بازاریابان محتوا برای شروع نیاز به تولید پادکست دارند. و اگر شما می توانید در این کار مشارکت داشته باشید، سرمایه بسیار خوبی براتون ایجاد می‌کند.

 

کتاب‌های الکترونیکی

در حالی که کتاب‌‌های الکترونیکی یک استراتژی قدیمی برای جذب مخاطب محسوب می‌شود، اما هنوز قابل اجرا است. بهترین کار اینکه کتاب الکترونیکی در زمینه کاری خود بسازید و انرا به صورت رایگان در سایت منتشر کنید. سعی کنید در این کتاب به یک موضوع و یک مشکل بپردازید و حول محور ان راه حل ارائه دهید.

 

نتیجه گیری

هر آنچه تا اینجا گفته شد از طلایی‌‌ترین نکات ما در زمینه استفاده از بازاریابی محتوا برای توسعه تجارت شما بود. حالا، بیایید همه مطالب را یه دور سریع مرور کنیم.

چرا بازاریابی محتوا بهترین شکل بازاریابی در نظر گرفته شده؟

چون این کار رقابت را از بین می برد، اعتماد غیرقابل انکاری را ایجاد می کند و در دراز مدت هزینه‌های آن حتی 10 برابر ارزان‌‌تر از تبلیغات سنتی خواهد بود.

چطور می توانید بازاریابی محتوا را شروع کنید؟

با تعیین داستانی برای شکل گیری برندتان، توسعه محتوای با کیفیت، پیوند دادن بخش‌های مختلف محتوا با هم دیگه و اطمینان از اینکه مردم واقعاً آن را می بینند و در شبکه‌های اجتماعی ازش استفاده کنید.

نظر شما در مورد استراتژی بازاریابی محتوا چیه؟
آیا تا به حال استراتژی موفق بازاریابی محتوا را انجام داده اید؟ در قسمت نظرات به من اطلاع دهید.

5/5 - (11 امتیاز)

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد تا ديگران نيز استفاده كنند.

نظر شما براي ما مهم است. كامنت خود را ارسال كنيد.

7 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.