به ماركتينگ پروفشنال خوش امديد..

ايده يابي براي توليد محتوا؛ ذهن خلاق خود را روشن کنید

ايده يابي براي توليد محتوا؛ ذهن خلاق خود را روشن کنید

ايده پيدا كردن براي توليد محتوا، سخته يا اسونه؟!


شايد شما هم در هنگام توليد محتوا، از نداشتن ايده (idea) رنج زيادي كشيديد. اصلا نگران نباشید ایده ها در ذهن شما هستند، فقط کافیه ذهن خو را روشن کنید. بيايد اول از همه بدانيم، اصلا ايده چيه؟ ايده سازي طبق تعريف سايت ماركتينگ پروفشنال يعني: پازل هاي ذهن خود را كنار هم بچينيد.

 

ايده توليد محتوا

 

حتماً شما هم جمله «محتوا پادشاه است» را شنیده اید و به اهمیت یک محتوای غنی و باکیفیت اعتقاد دارید. تولید یک محتوای غنی که بتواند هدف و نیت شما را به خوبی به مخاطبان منتقل کند، کار ارزشمندی است. بجز نحوه تولید یک محتوا، چالش دیگری که بر سر راه كارشناسان محتوا قرار دارد، پیدا کردن ایده برای تولید محتوا است.

 

در این مقاله ابزارهایی را به شما معرفی می کنیم که چالش ایده یابی برای تولید محتوا را یک بار و برای همیشه حل کند.

 

همان طور که می دانید تولید محتوا، شامل محتوای متنی، ویدئویی، صوتی و تصویری می باشد. بنابراین روش های معرفی شده در این مقاله بجز برای ایده یابی در مقالات متنی، برای سایر انواع محتوا نیز قابل استفاده هستند.

چند توصیه کاربردی برای ایده یابی تولید محتوا:

خودتان را به جای کاربران‌تان بگذارید

اگر خودتان را به جای کاربران‌تان بگذارید؛ خواهید فهمید که چه بخش هایی از کسب و کار شما برای آنها مبهم یا جذاب است و درمورد آن جستجو می کنند. سپس درمورد آن تولید محتوا کنید.

 

 

هر ایده ای که به ذهن تان می رسد را بنویسید

ایده هایی که فکر می کنید ممکن است برای مخاطبان شما جذاب باشد را بنویسید. بهتر است یک دفترچه برای این کار اختصاص دهید و همیشه آنرا به همراه داشته باشید.


یا اینکه یک نوت (یادداشت) در تلفن همراه خود ایجاد کنید و ایده هایی را که هرازگاه به ذهن تان می رسد در آن وارد کنید. بعضی ایده ها یک بار به ذهن می آیند و اگر یادداشت نشوند، فراموش خواهند شد.

 

 جلسات طوفان فکری برگزار کنید

سعی کنید هر ماه چند جلسه طوفان فکری در سازمان تان برگزار کنید. از افراد سازمان بخواهید، بی وقفه هر ایده ای درباره تولید محتوا به ذهن شان می رسد را بیان کنند. اگر در سازمان نيستيد از دوستان يا اعضاي خانواده خود این ایده ها را جمع آوری کنید.

 

هر سوالی که  مخاطب از شما پرسیده، می تواند سرنخ باشد.

به خوبی سایت و شبکه های اجتماعی را بررسی کنید. هر کامنت در سایت یا شبکه های اجتماعی شما یا هر دایرکت در اینستاگرام می تواند یک ایده ناب برای تولید محتوا باشد.

 

 

جنس و سن مخاطبان تان را در نظر بگیرید

بسیار مهم است که در هنگام تولید محتوا به جنسیت و سن مخاطبان خود توجه کنید. سلایق و دغدغه های یک زن خانه دار با یک دختر نوجوان متفاوت است و به احتمال زیاد محتوایی که برای یک زن خانه دار جذاب است، موردپسند یک نوجوان نباشد.

 

بیایید فرض کنیم قسمت اعظم مخاطبان شما قشر نوجوان هستند. در این حالت قطعاً عنوان یک محتوای جذاب برای زن خانه دار، نمی تواند نوجوانان را مجاب به خواندن کند و زحمت تولید محتوای شما به هدر خواهد رفت.

 

پس هرچه جنسیت و سن مخاطبان خود را بهتر بشناسید، دقیق تر می فهمید که در چه زمینه ای برای آنها تولید محتوا کنید.

 

به هر سوالی که مخاطبان پرسیده اند، مخصوصاً سوال هایی که زیاد تکرار می شوند، دقت کنید. به راحتی می توانید از کاربران تان بپرسید که به چه راهنمایی و مشاوره ای درباره محصولات یا خدمات شما نیاز دارند و از جواب ها به عنوان ایده های مفید برای تولید محتوا استفاده کنید.

 

به عنوان مثال یک پیج اینستاگرام که دستورپخت غذا می گذارد، می تواند با گذاشتن استوری از مخاطبان خود بپرسد که می خواهند چه غذای جدیدی را یاد بگیرند. سپس دستورپخت آن را برای کاربران قرار دهد. اگر یک وبسایت دارید، همین کار را از طریق فرم تماس یا پاپ آپ نظرسنجی انجام دهید.

 

فرم تماس در وبسایت یکی از مهم ترین راهها برای ارتباط با مخاطبان سایت است، پس از اهمیت آن غافل نشوید.

 

همچنین بخوانید: مهارت های لازم برای تولید محتوا

بهترین ابزارهای ایده یابی برای تولید محتوا

برای پیدا کردن ایده برای تولید محتوا، چند ابزار قوی وجود دارد که 11 تا از آنها را در اینجا معرفی می کنیم. این ابزارها توسط تمامی متخصصان این حوزه براي بازاريابي محتوا استفاده می شوند و کاملاً شناخته شده هستند. هر کدام از آنها، دنیای وسیعی از ایده های مرتبط با چیزهایی که در ذهن شماست، پیشنهاد می کنند.

 

ابزار ايده محتوا

با این حال بهتر است که از ترکیبی از این ابزارها استفاده کنید؛ تا دایره عبارات مورد جستجوی شما گسترده تر شود و به درک بهتری از نیازهای کاربران تان برسید. براي كسب درامد از محتوا لازم است تا ايده يابي خوبي داشته باشيد.  ابزارهايي كه مي‌توان از انها ايده گرفت را در زير نام مي بريم:

 

1- شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، توئیتر، فیسبوک و سایر نمونه های مشابه می توانند یکی از بهترین ابزارها برای پیدا کردن علائق کاربران باشند.


کافی است به یکی از این شبکه های اجتماعی سری بزنید و آنرا به خوبی بررسی کنید. مثلاً در اینستاگرام با بررسی هشتگ ها متوجه خواهید شد که تولیدکنندگان محتوا در اینستاگرام بیشتر روی چه محتواهایی تمرکز کرده اند.

 

قطعاً موضوعاتی که زیاد تکرار شده اند، برای کاربران جذاب بوده اند. شما هم با ایجاد تغییراتی در آن موضوعات می توانید به سوژه های مورد علاقه کاربران نزدیک شوید.

 

همینطور استوری و لایوهای رقبا را بررسی کنید. ویدئوهای وایرال شده که در روزهای اخیر در بین کاربران زیاد دست به دست شده اند را تحلیل کنید. در نهایت با انجام این اقدامات، ایده های خوبی برای تولید محتوا بدست می آورید.

 

 

2- موضوعات ترند روز

همیشه می توانید برای تولید محتوا از اخبار، اتفاقات و موضوعات ترند روز استفاده کنید. در واقع شما با استفاده از ترندهای روز، موج سواری می کنید و بیشتر دیده می شوید.


نظرتان چیست اگر این روزها که بحث واکسن کرونا داغ است، یک سایت پزشکی مقاله ای درباره «وقتی واکسن کرونا وارد بدن می شود دقیقاً چه اتفاقاتی می افتد؟» بنویسد.

 

احتمالاً این مقاله بتواند به سرعت بین کاربران وایرال شده و به اشتراک گذاشته شود.

 

همچنین بخوانید: چگونه تولید محتوا کنیم

 

3- کتاب، مجله و روزنامه

این یک پیشنهاد ویژه برای شماست. حوزه مورد نظر خود را که قصد دارید درباره آن محتوا بسازید، مشخص کنید. سپس به سراغ کتاب های تخصصی که در آن حوزه نوشته شده اند، بروید. فهرست کتاب را به خوبی بررسی کنید و نگاهی هم به متن آن بیندازید.

 

حتماً ایده های خوبی می توانید از کتاب ها بگیرید.علاوه بر این همان کتاب، می تواند منبع خوبی برای نوشته شما باشد و با این کار شما با یک تیر، دو نشان زده اید.

 

سایت متمم یکی از سایت های قوی در زمینه تقویت و توسعه مهارت های فردی و تجاری است؛ که به خوبی از این منبع برای ساخت محتواهای غنی استفاده می کند. متمم مقالات زیادی در زمینه های مختلف تولید می کند که منبع تعدادی از آنها کتاب های معروف از نویسندگان برجسته دنیا در زمینه بهبود عملکرد و مدیریت زمان و … است.

 

بجز کتاب، پیشنهاد می کنیم از مجلات و روزنامه ها نیز غافل نشوید. مخصوصاً اگر در حوزه تکنولوژی، مد و لباس، فیلم و سینما و پزشکی فعالیت دارید، مجلات معتبر فارسی می توانند کمک خوبی به شما برای پیدا کردن ایده تولید محتوا کنند.

 

4- رقبای خارجی

می توانید از رقبای خارجی خود برای ایده ساخت محتوا الهام بگیرید. با یک جستجوی ساده، رقبای خارجی در حوزه کاری خود را پیدا کنید.

 

وارد وبسایت و شبکه های اجتماعی آنها شوید و ببینید که درمورد چه موضوعاتی، محتوا تولید کرده اند. احتمالاً سوژه هایی که برای کاربران آنها جالب بوده، کاربران شما هم بپسندند و این موضوعات ایده خوبی برای تولید محتوا باشند.

 

همچنين بخوانيد: محتوای سئو شده چیست؟ 12 روش بهينه سازي محتوا براي موتور جستجو

 

5- گوگل

این روزها گوگل اولین جایی است که برای پیدا کردن سوالات مان به سراغش می رویم. سریعاً گوگل را باز می کنیم و سوالی که در ذهن مان پیش آمده را جستجو می کنیم. درمورد پیدا کردن موضوع برای تولید محتوا هم گوگل یکی از بهترین راه حل هاست.

 

کافی است وارد گوگل شوید و عبارتی را که می خواهید درمورد آن یا مرتبط به آن بنویسید را جستجو کنید. نحوه پیدا کردن ایده برای تولید محتوا به کمک گوگل به سه طریق زیر قابل انجام است :

 

نتایجی که گوگل نمایش می دهد را بررسی کنید و از آنها ایده بگیرید.

 

از ساجسشن ها یا پیشنهادات گوگل (Google suggest) کمک بگیرید. درواقع ساجسشن ها، سایر کلمات و عبارات مرتبط به جستجوی شما هستند که کاربران آنها را جستجو کرده اند. بدین ترتیب متوجه می شوید که کاربران راغب هستند درمورد چه موضوعاتی بیشتر بدانند.

 

جستجوهای مرتبط (Related searches) را بررسی کنید. جستجوهای مرتبط که در پایین صفحه نتایج نمایش داده می شوند، می توانند برای شما الهام بخش باشند. دقت کنید که اگر قصد دارید محتوایی بنویسید که در نتایج دیده شود و به صفحات اول گوگل برسد، باید بیشتر تحقیق کنید.

 

 

6- ابزار Keywordtool.io

یکی از ابزارهای معروف و رایگان که متخصصان تولید محتوا استفاده می کنند، سایت Keywordtool.io است. این ابزار برای تحقیق آنلاین کلمات کلیدی است که کلمات طولاني مرتبط، برای هر موضوع را پیشنهاد می دهد. کار کردن با آن، بسیار ساده است.

 

به راحتی می توانید وارد این سایت شده و کار را با وارد کردن کیورد موردنظر و انتخاب زبان فارسی شروع کنید. سپس یک لیست با ارزش از کیوردهای مرتبط به کیورد موردنظرتان را دریافت کنید.

 

Keyword Tool از امکان Google Autocomplete یا همان ساجسشن های گوگل برای تولید صدها کلمه طولاني استفاده می کند. به همین دلیل کیوردهای ارائه شده در  Keyword Toolبا نتایج گوگل شباهت دارند؛ اما نسبت به نتایج گوگل، لیست گسترده تر و دید بهتری به شما می دهد.

 

این ابزار بجز تب google یک تب دیگر به نام Instagram دارد که می توانید در آن یک موضوع خاص را وارد کنید و لیست هشتگ های مرتبط به آن موضوع را پیدا کنید. این امکان می تواند به تولید محتوای شما در اپلیکشن اینستاگرام هم کمک کند.

 

 

7- ابزار Kwfinder.com

ابزار Kwfinder یکی از ابزارهای قوی است برای اینکه بدانیم چطور ایده تولید محتوا پیدا کنیم. وبمسترها از این ابزار، برای بررسی میزان سرچ کلمات استفاده می کنند.

 

این ابزار، پولی است؛ اما می توانید یک اکانت بسازید و از پلن رایگان آن استفاده کنید. پلن رایگان فقط اجازه 5 جستجو را به شما می دهد و بعد از اتمام آن، باید اکانت تان را ارتقا دهید.

 

وارد بخش Start 10-day FREE trial شوید و یک اکانت بسازید. بعد از فعال کردن اکانت، گزینه Keyword research را از داشبورد بزنید. کیورد موردنظر تان را وارد کنید. ابزار اطلاعاتی درباره کیورد وارد شده، به همراه لیستی از کلمات مرتبط به آن و میزان سرچ هر کیورد در اختیارتان می گذارد.

 

 

8- ابزار Alexa (نسخه پولی)

بخش Keyword Difficulty Tool ابزار الکسا نیز می تواند یک ابزار مفید برای ایده یابی برای تولید محتوا باشد. کافی است وارد این بخش از الکسا شوید و کیورد موردنظرتان را جستجو کنید. برای این کار شما باید اکانت Alexa Agency را تهیه کنید که می توانید با پرداخت مبلغی کمتر از 50.000 تومان، آنرا بصورت اشتراکی استفاده کنید.

 

 

9- ابزار Google Keyword Planner

Google Keyword Planner یکی از ابزارهای قوی گوگل است که در دل Google Ads قرار داده شده است. باید وارد گوگل ادز شده و سپس به Keyword Planner بروید تا از امکانات آن بهره ببرید.

بعد از اینکه گزینه Discover new keywords را زدید، چند کلمه کلی در حوزه کسب و کارتان که در ذهن دارید را وارد کنید. البته کیورد پلنر، بیشتر بر کیوردهای انگلیسی تسلط دارد؛ بنابراین بهتر است کلمه موردنظرتان را به انگلیسی ترجمه کرده و جستجو کنید.

 

 

10- ابزار Google Search Console

سرچ کنسول هم یکی دیگر از ابزارهای کاربردی گوگل است. این مورد مخصوص وبسایت هایی است کهGoogle Search Console را فعال کرده اند و قصد دارند ایده های بهتری برای محتواهای وبسایت شان پیدا کنند. بسیار پیش می آید که یک مقاله برای وبسایت تولید می کنید و مقاله شما در گوگل ورودی می گیرد.

 

وقتی به سراغ سرچ کنسول و بررسی آن مقاله می روید، می بینید که کاربران موارد دیگری را هم که مرتبط به آن موضوع بوده را جستجو کرده اند. احتمالاً در این موارد فقر محتوایی وجود دارد و فضای بکری است تا در آن ورود پیدا کنید.
 

 

11- پلاگین Keywords Everywhere

این پلاگین که برای مرورگر کروم و فایرفاکس ارائه شده، به راحتی قابل استفاده است.  کافی است آنرا روی مرورگر خود نصب کنید. از این پس هر کیوردی را که در گوگل جستجو کنید، ابزار تعدادی کلمه و عبارت مرتبط به آن را به شما پیشنهاد می دهد.

 

بخش رایگان این ابزار، امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می دهد و شما را برای پیدا کردن موضوعاتی برای ساخت محتوا، بی نیاز می کند. کاربران پولی می توانند میزان جستجوی گذشته ی کلمه، از سال 2004 را به همراه نمودار ترند شدن کلمه کلیدی مشاهده کنند.

 

منابع برای تولید محتوا

در کل برای ساخت یک محتوا، منابع بصورت تالیف، ترجمه، يا تركيب هر دو استفاده می شوند.  امروزه بسیاری از ما برای نوشتن مقاله، از اینترنت استفاده می کنیم. اگر برای تولید محتوای متنی، از منابع انگلیسی (یا هر زبان دیگری) استفاده شود، تولید محتوا بصورت ترجمه انجام گرفته است.

 

در صورتی که نویسنده برای تولید محتوا از جستجو در چندین منبع بهره ببرد و اطلاعات کافی در آن حوزه پیدا کند، تالیف محتوا گفته می شود.

 

با توجه به اینکه قصد دارید محتوای تالیف، ترجمه، یا تالیف-ترجمه بنویسید، منبع محتوای شما مشخص می شود. منابع عموماً بصورت زبان انگلیسی یا فارسی انتخاب می شوند.

 

قطعاً اگر قصد دارید یک محتوای متنی ناب و یونیک بنویسید، باید به خوبی در منابع فارسی و انگیسی جستجو کنید؛ و بعد از بدست آوردن اطلاعات و دانش نسبتاً خوب، درباره موضوع مورد نظرتان بنویسید. این کار شما، یک تولید محتوای تالیفی و باکیفیت محسوب می شود.

 

نتیجه گیری

ایده یابی برای تولید محتوا یکی از چالش برانگیزترین و شاید جذاب ترین کارها برای متخصصان حوزه تولید محتوا و نویسندگان است. در این مقاله 11 تا از بهترین ابزارها برای پیدا کردن موضوع برای تولید محتوا را معرفی کردیم و نحوه استفاده از آنها را توضیح دادیم. برای اینکه فراموش نکنید که از ترکیب این ابزارها استفاده کنید، یک نمونه عملی را مثال زدیم.

 

یک نکته مهم برای اینکه هیچ وقت بی ایده نمانیم این است که موضوعاتی را که به ذهن مان می رسد، بلافاصله در یک نوت در گوشی یا در دفترچه یادداشت بنویسیم. تا سر فرصت مناسب به یک فایل اکسل که به موضوعات تولید محتوا اختصاص داده ایم، وارد کنیم.

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد تا ديگران نيز استفاده كنند.

نظر شما براي ما مهم است؛ كامنت خود را ارسال كنيد.

1 نظر

  • داخل کامنت های اینستاگرام موضوعات خوبی پیدا میشه. به شرطی که از پیچ های مرتبط استفاده کنید

نظرات بسته شدند.