به ماركتينگ پروفشنال خوش امديد..

چگونه تولید محتوا کنیم؟ 5 راهكار اصلي كه ديگران نمي‌دانند

چگونه تولید محتوا کنیم؟ 5 راهكار اصلي كه ديگران نمي‌دانند

 

چگونه تولید محتوا کنیم؟ محتوا  اصلاً چه ارزشي داره، چرا بايد توليد محتوا كنيم؟!


محتوا، اين روز ها براي كاربران خيلي جذاب است. هر كسب و كاري كه از بازاريابي محتوا استفاده نكند، عملا شكست خورده است. همه افراد تشنه محتوا هستند. مثلا خود شما، چرا ساعت ها در اينستاگرام و فضاي مجازي وقت مي‌گذرانيد؛ بله اين عطش شماست كه دنبال محتواهاي گوناگون هستيد.

 

اما محتوا اين قدر جذاب است كه ما نه تنها بيشتر از نياز خود مي‌نوشيم، بلكه انچنان در درياي محتوا غرق مي‌شويم كه ديگر كسي نمي‌تواند، ما را بيرون اورد.

 

 

 

معمولا محتوای خوب، محتوایی است که یک ارزش و حس جدید را به خواننده منتقل کند و خواننده بعد از مطالعه آن حس کند که امروز نگرش و مفهوم جدیدی را فرا گرفته است. در واقع محتوا ارائه برخی اطلاعات مهم با یک هدف خاص به خواننده است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بپردازیم به معرفی صفر تا صد تولید محتوا.

 

نحوه تولید محتوا

برای تولید یک محتوای خوب كه بتواند مخاطب را در خود غرق كند، قبل از انجام هر کاری باید به یک نکته مهم توجه کنیم: مخاطب هدف ما چه گروه سنی است و سلیقه آن ها چیست؟ و یا بگوییم هدف ما از تولید محتوا گرفتن چه نتیجه ای است؟ با دادن پاسخی مناسب به این سوالات است که می توانیم بفهمیم: چگونه محتوايی جذاب تولید کنیم تا مخاطب در ان غرق شود.

 

غرق شدن در محتوا

 

اگر شما مخاطب خود را نشناسید، ممکن است محتوایی را تولید کنید که به هیچ عنوان مناسب مخاطب نباشد. و در این صورت نه تنها کمکی به شما نمی کند بلکه آثار منفی بسیار زیادی را نیز برای شما در پی خواهد داشت. و ممکن است مخاطب بعد از مشاهده و مطالعه این محتوا به طور کامل دفع شود، درحالی که هدف ما ایجاد محتوا جذب مخاطبان حداکثری است.

 

 پس از پيداكردن ايده براي توليد محتوا به این نکته مهم توجه کنید که شما برای چه گروه و مخاطبی محتوا تولید می کنید. شما دوست دارید بعد از مطالعه این محتوا توسط مخاطبان به چه نتیجه ای برسید؟ سپس به راحتی می توانید محتوای درست و اصولی تولید کرده و از اثرات آن نیز بهره مند شوید.

 

برای تولید محتوا از کجا شروع کنیم؟

امروزه و بعد از ایجاد شرایط سخت در جامعه، بیشتر مردم مشاغل خود را به دنیای اینترنت برده و در آنجا فعالیت می کنند. فعالیتی که بدون شک باعث ایجاد یک دنیای تازه و یک نگرش جدید برای همگان بود. خب طبیعی است که مشاغل اینترنتی برای سرپا ماندن نیاز به تولید محتوای قوی و اصولی دارند. و حتي توليد محتوا در شبكه هاي اجتماعي نيز خيلي رونق گرفته است.

 

همین دلیل باعث شد تا برخی از افراد خلاق، به سمت شغل تولید محتوا رفته و از توليد محتوا كسب درامد كنند. به اعتقاد کارشناسان این حوزه، شغل تولید محتوا به هیچ عنوان تمام شدنی نیست. بلکه روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است.

 

اما معمولا افرادی که با این شغل جذاب آشنا می شوند به دنبال پاسخ به یک سوال مهم هستند؛ چگونه تولید محتوا را شروع کنیم؟  شاید برایتان جالب باشد بدانید که اولین و آخرین ابزاری که شما برای تولید محتوا و آن نیاز دارید یک لپ تاپ است!

 

نحوه توليد محتوا

نحوه شروع يك داستان هيجان انگيز

تولید محتوا نیاز به زمان و یا مکان خاصی برای انجام ندارد. در واقع می‌توانیم بگوییم شما در هر جایی که هستید، می توانید به راحتی اقدام به تولید محتوا کنید. حتی در مسافرت و یا هر محلی غیر از منزل فقط کافی است، به برخی نکات مهم در این خصوص توجه کنید و سپس اقدام  کنید.

 

یکی از مهمترین نکاتی که شما در ابتدا باید به آن توجه کنید. و آن را یاد بگيريد، مهارت و تخصص در سرچ کردن یک موضوع مهم برای تولید محتوا درباره آن موضوع است. اصطلاحاً می‌گویند: نویسندگان تولید‌ محتوا باید بتوانند از هیچ چیز همه چیز را طراحی کنند. برای مثال شاید مشتری به شما بگوید که درباره عنوان ترک اعتیاد محتوا تولید کنید.

 

طبیعی است که شما هیچ اطلاعی درباره این موضوع ندارید. چرا که شاید تا امروز حتی یک بار هم این موضوع را مطالعه نکرده اید. اما جای نگرانی نیست، تولید محتوا دقیقاً به همین صورت است. ممکن است موضوعات بسیار گمنامی به شما داده شود و شما نیز باید یک محتوای جذاب از آن موضوع تولید کنید.

 

اولین کاری که برای تولید این محتوا باید انجام دهید، این است که وارد صفحه اینترنت شوید و عنوانی که به شما داده شده است را سرچ کنید. حالا مي‌‌‌‌‌‌‌توانيد اطلاعات زيادي را در مورد ان موضوع، از خود اينترنت بكشيد بيرون! اما اين پايان كار نيست. بهتر است با 5 مرحله توليد محتوا در زير اشنا گرديد.

 

مراحل توليد محتوا:

1- انتخاب بهترین عنوان برای محتوا

بدون شک مهمترین قسمت یک محتوا عنوان اصلی آن است. چرا که معمولاً مخاطبان شما در نگاه اول با عنوان محتوا روبرو می شوند و طبیعتاً اگر عنوان شما باعث جذب مخاطبان بشود، شما نیمی از راه تولید محتوا را طی کرده اید.

 

 

2) انتخاب منابع درست و معتبر

نکته مهمی که در خصوص تولید محتوا باید به آن توجه کنید، این است که بدانید هر مطلبی که شما بنویسید دارای اعتبار نیست. زمانی مطلب شما را می توان یک محتوای درست و اصولی نامید، که از یک یا چند منبع معتبر تولید شده باشد.

 

 

برای مثال سایت هایی در اینترنت وجود دارند به نام سایت زرد، شما به هیچ عنوان نباید از اینگونه سایت ها محتوا خود را تهیه کنید. چرا که این سایت ها به هیچ عنوان با اعتبار و با ارزش نیستند و مطالب خود را فقط به جهت تبلیغات و یا بالا آوردن سایت خود درج می کنند.

 

 

قبل از انتخاب منبع، حتماً سایت مورد نظر را اعتبار سنجی کنید و مطالبش را یک بار کامل بخوانید. اگر این سایت از مطالب و منابع معتبر استفاده کرده بود، شما نیز از آن استفاده کرده و محتوای تأليفی خودتان را تولید کنید. و اعتبار آن را بالا ببرید.

 

 

3- نوشتن یک محتوای جذاب و مخاطب پسند

حالا ماموریت بعدی شما تولید یک محتوای جذاب و مخاطب پسند است. محتوایی که باعث شود، مخاطب شما مشتاقانه تا انتهای مطلب را مطالعه کنند و از محتوای شما نهایت بهره را ببرد.

 

یکی از مهمترین نکاتی که برای نوشتن هم چنین محتوایی به آن نیاز دارید، این است که هیچگاه در ابتدای محتوا و در همان بند اول تمام موضوع را ننویسید.

 

به بیان دیگر یعنی در همان بند اول محتوا را به پایان نرسانید. باید طوری محتوا را پیش ببرید تو هر لحظه مخاطب شما، تشنه خواندن ادامه مطالب و به پایان رساندن آن باشد.

 

از دیگر نکاتی که باعث می‌شود شما محتوای جذاب تولید کنید. این است که هیچگاه در نوشتن محتوا اضافه گویی نکنید. این نکته را بدانید که خواننده نیامده است که یک کتاب رمان بخواند.

 

او آمده تا بعد از مطالعه محتوای شما، به پاسخ سوالات خود برسد. پس بعد از نوشتن یک مقدمه جذاب هر چه سریع‌تر وارد بحث اصلی شده و سعی کنید، محتوا را طوری ادامه دهید که خواننده را تا پایان با خود همراه کنید.

 

 

4- مخاطبتان را دچار خستگی نکنید

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم، به این نکته توجه کنید که شما رمان‌نویس نیستید. هدف شما فقط نوشتن یک داستان زیبا برای مخاطب نیست. مخاطب شما هم نیامده تا یک داستان بخواند و سپس برود. او آمده تا پاسخ سوالات مهم خود را دریافت کند.

 

مخاطبان اینترنتی مانند مخاطبان کتاب‌خوانی نیستند که ساعت ها وقت بگذارند، برای مطالعه یک مطلب. اگر دقت کرده باشید، کسانی که کتاب زیاد می خوانند با نهایت صبر و آرامش ساعت ها مشغول مطالعه کتاب می شوند. و از آن نیز لذت می برند و برای آنان این نکته مهم نیست که کی به پایان کتاب مي‌رسند.

 

اما مخاطبان اینترنتی ما به هیچ عنوان این چنین نیستند. آنها آمده اند تا در سریعترین زمان ممکن پاسخ تمام سوالات خود را دریافت کرده و سپس از اینترنت خارج شوند. و هيچ تضميني نيست تا انها مقاله شما را تا پايان بخوانند.براي همراه كردن مخاطب تا پايان مقاله، دو تكنيك زير را به كار گيريد:

 

جان مخاطب را به لب نرسانيد

براي اينكه جواب سوال مخاطب را بدهيد، جان مخاطب را به لب نرسانيد. اگر مي‌خواهيد مخاطب تا پايان مقاله با شما همراه باشد، برای مثال اگر شما در خصوص «نحوه لاغري»  مطلبی می نویسید و عنوان شما این است که «چي‌كاركنيم لاغر شويم؟». مخاطب را خسته نکنید و برای پاسخ به سوال او، داستان هاي عجيب و غريب نسازيد تا سوالش را جواب دهيد.

 

اگر شما این کار را انجام دهید، مخاطب شما سریعاً صفحه مربوط به مطلب شما را ترک کرده و به صفحات دیگر مراجعه می کند. چرا که او زمان و حوصله خواندن داستان های شما را ندارد. او آمده تا پاسخ سوال خود را یافت کرده و سریعاً به کار خود مشغول شود.

 

بعد از جواب اصلي، موضوع را تخصصي كنيد

این فن یک محتوا نویس و یا کارشناس تولید محتوا است، که محتوای خود را طوري نگارش دهد که مخاطب را تا انتهای مطلب همراه خود ببرد. معمولاً ۹۰% مخاطبانی که در گوگل به دنبال یافتن سوالات خود هستند، هدفی جز کسب اطلاعات در خصوص مطالب موردنظرشان ندارند. و شما نیز به عنوان یک تولید کننده محتوا نباید ذهن مخاطب را گمراه کرده و آن را از مطلب خارج کنید.

 

حالا اگر شما می‌خواهید یک محتوای چند هزار کلمه ای در خصوص یک موضوع بنویسید و برای این کار نیاز به توضیحات اضافه دارید، باز هم مخاطب را خسته و کسل نکنید. سعی کنید بعد از نوشتن یک مقدمه جذاب آرام آرام مخاطب را به پاسخ سوالش برسانید. و بعد از آن اگر می‌خواهید محتوا را ادامه دهید، سعی کنید موضوع را در همان حیطه اما به صورت تخصصی تر ادامه دهید.

 

برای مثال بعد از اینکه مخاطب شما «نحوه لاغري» را به خوبی متوجه شد و به نوعی پاسخ سوال خود را دریافت کرد، برای ادامه محتوا و همراه کردن مخاطب می توانید بنویسید: «آیا می خواهید بدانید لاغري در سريع ترين زمان با چه روش هايي امكان دارد.»

 

زمانی که شما این تیتر را برای ادامه محتوای خود استفاده کنید، مخاطب ترغیب می شود تا با محتوای شما همراه شود. چرا که لحظه‌ای، پیش خودش می گوید: شاید اين روش ها به كارم امد! به همین دلیل محتوای شما را تا انتها دنبال می‌کند.

 

پس توجه داشته باشید بعد از ارائه محتوای اصلی اگر قصد ادامه دادن به محتوا را داشتید، حتماً از تیتر های استفاده کنید که کاملا مرتبط با تیتر اصلی بوده و باعث شود مخاطب برای مطالعه آن ترغیب شود. و سعي كنيد جواب اصلي مخاطب را در اول مقاله بدهيد.

 

همچنین بخوانید: مهارت های لازم برای تولید محتوا چیست

 

5- اطلاعات خود را دائما به روز کنید

توجه کنید که شغل شما دائماً در حال تغییر است و به هیچ عنوان ثابت نیست. اگر بخواهیم این موضوع را دقیق تر بیان کنیم، تا شما نیز به خوبی متوجه منظور ما بشوید. باید بگوییم برای مثال در همین بحث «لاغري» شما کافیست یک سرچ کوچک در اینترنت کنید.

 

با این کار متوجه می شوید که مطالب دائماً در حال تغییر و به روز شدن هستند در حالی که موضوع و عنوان یکی است و هیچ گاه تغییر نمی کند. در واقع این ذهن تولیدکنندگان محتوا است که در حال به‌روز شدن است. پس بدانید که هیچگاه تصور نکنید که اگر درباره یک موضوع مطلب تهیه کرده‌اید، دیگر نیازی به مطالعه ندارید.

 

شما باید ذهن خود را همیشه خلاق نگه دارید و یکی از بهترین راه های ایجاد خلاقیت مطالعه همیشگی و مداوم است. شما اگر همیشه مشغول مطالعه موضوعات مختلف باشید، طبیعتاً با نحوه نوشتن یک محتوای جذاب نیز آشنا خواهید شد و با یک تیر دو نشان میزنید. براي موفقيت در توليد محتوا به دو نكته زير توجه كنيد:

 

خلاقيت و نواوري داشته باشيد

تولید محتوا یک شغل نو و جدید است. ممکن است شما درباره یک موضوع مطلبی را تهیه کنید به نظر خودتان بهترین مطلب را نوشته اید، اما زمانی که محتوای خود را با محتوا های دیگر در سایتهای مختلف مقایسه کنید ایراد های خود خواهید شد.

 

پس فراموش نکنید که باید دائما در حال مطالعه و به روز شدن درباره مطالب مختلف باشید. هیچ‌گاه فراموش نکنید آمار تولیدکنندگان محتوا به شدت در حال افزایش است. و اگر شما در نوشته هایتان خلاقیت نداشته باشید و محتوای بروز تهیه نکنید، از این قافله جا خواهید ماند و نمی توانید نام خود را به عنوان یکی از تولید کنندگان با کیفیت بالا مطرح کنید.

 

امروزه هزاران هزار نفر در جای‌جای مملکت به صورت دورکاری مشغول تولید محتوا هستند. و تمام آنها نیز دائماً کارهای خود را به روز می کنند و ذهن خود را نیز خلاق می کنند. اگر شما نیز این کارها را انجام ندهید، هرگز در این مسیر موفق نخواهید شد.

 

خود را جاي مخاطب قرار دهيد

اگر درباره طرز تهیه تولید محتوا و یا روشهای تولید محتوا دچار ابهامات زیادی شده اید، به یک نکته مهم توجه کنید. کارشناسان تولید محتوا می گویند اگر می خواهید بدانید محتوای شما جذاب و مناسب بوده است یا خیر؟ قبل از پایان محتوا و یا گرفتن خروجی از آن یکبار محتوای خود را مطالعه کنید و خودتان را به جای مخاطبان قرار دهید. ببینید که آیا این محتوایی که تولید کرده اید جذابیت کافی برای جذب مخاطبان را دارد یا خیر؟

 

زمانی که شما از دیدگاه یک مخاطب، محتوای خودتان را مطالعه کنید، به خوبی متوجه نقاط ضعف آن خواهید شد. و به این ترتیب می‌توانید این نقاط ضعف را برطرف کرده و محتوای خود را جذاب تر کنید.

 

فراموش نکنید که محتوایی امروزه دربرگیرنده بخش بزرگی از زندگی مردم است. و بسیاری از آنها برای یافتن سوالات خود تنها به اینترنت مراجعه می‌کنند. یک محتوای مناسب باعث آگاهی بخشیدن به مخاطبان و رساندن آن به تمام سوالات شان می شود.

 

همچنين بخوانيد: محتواي سئو شده چيست

كسب و كار با محتوا جذاب مي‌شود

اگر شما صاحب یک کسب و کار بزرگ اینترنتی هستید، بدانید که تنها راه جذب مخاطبان برای کسب و کارتان ارائه محتوای جذاب و منحصر به فرد است. به طوری که وقتی مخاطب این محتوا را مطالعه می‌کند و با محصولات شما آشنا می شود، طوری جذب کار شما شود که بعد از تمام شدن مطالعه، سریعاً برای خرید محصولات اقدام کند. و یا تبدیل به یکی از مشتریان دائمی شما بشود.

 

به یک نکته مهم توجه کنید اگر شما بتوانید با ارائه محتوای جذاب مخاطبان زیادی را در فضای اینترنت برای خود جذب کنید، طوری کسب و کارتان گسترش پیدا می‌کند که حتی خودتان باورتان نمی شود. پس به هیچ عنوان از تولید محتوای جذاب غافل نشوید.

 

برخی از کسب و کارهای موجود، امروزه به طور کامل در فضای اینترنت مشغول انجام فعالیت هستند و فقط با تولید و ارائه یک محتوای جذاب است که در کارشان موفق شده اند.

 

حالا شما به عنوان یک تولید کننده محتوا وظیفه دارید، طوری کلمات را در کنار هم بچینید که مخاطب کاملاً جذب محتوای شما شده و تا پایان شما را همراهی کند. و راه موفق شدن در این مسیر، تولید محتوایی با کیفیت و جذاب برای مخاطبان است. تا به يك برند بزرگ تبديل شويد.

 

_ پيشنهاد مي‌كنيم مقاله ديجيتال ماركتينگ چيست را بخوانيد.

آشنایی با انواع محتوا

حالا بعد از تمام مطالبی که بیان کردیم، باید بدانید که محتوا نیز انواعی دارد. و شما باید بر اساس آن اقدام به تولید محتوا کنید. طبیعتاً هر کدام از این‌ها نیاز به محتوای مخصوص خودشان دارند. در ادامه می پردازیم به معرفی برخی از مدل های محتوا که عبارت هستند از:

 

محتوا های وبلاگی:

محتواهای وبلاگی باید سریع برای مخاطب درک شود. و معمولاً این محتواها هدفشان آگاهی مخاطبان از کسب و کار شما است. نحوه نوشتن  محتواي وبلاگي به صورت متن های کوتاه در وبلاگ است. برای مثال اگر شما صاحب یک رستوران هستید و می خواهید برای رستوران خود سایت طراحی کنید، باید محصولات خود را به صورت چندین و چند جمله های کوتاه در سایت خود قرار دهید.

 

توجه کنید محتوای وبلاگ باید از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد، چرا که مخاطب با خواندن آن ها سریعاً با ویژگی های کسب و کار شما آشنا می شود. و شما نیز باید در چند جمله و یا در چند بند تمام ویژگی های کسب و کارتان را برای مخاطب معرفی کنید.

 

برای مثال در خصوص رستوران شما در چند قسمت از جمله منوی رستوران، نحوه پخت غذا، تفاوت رستوران شما با دیگر رستوران ها و… مطلب تهیه می کنید و در قسمت وبلاگ قرار می دهید.

 

یکی دیگر از ویژگی‌های محتوای وبلاگ این است که به هیچ عنوان نباید بسیار طولانی باشد، تا دچار خستگی برای مخاطبان نشوند. همانطور که گفتیم محتوای وبلاگ باید سریعاً محصولات شما را به مخاطبان ارجاع دهد.

 

محتوا از نوع دسته بندی:

محتوای دسته بندی معمولاً در وب سایت های تجارتی و این چنینی مورد استفاده قرار می گیرد. به طوری که شما وقتی وارد صفحه اصلی سایت می شوید با قسمتی، به عنوان دسته بندی مطالب روبرو می شوید. این قسمت نیز برای توضیح مختصر و کلی از محصولات یک شرکت تجاری است.

 

ممکن است دسته بندی سایت بسیار زیاد باشد اما به هیچ عنوان نباید بعد از وارد شدن به این دسته بندی ها شما با کلی محتوا رو به رو شوید. طبق نظر کارشناسان محتوا، بهترین تعداد کلمه برای نوشتن محتوای دسته بندی حداکثر ۲۰۰ کلمه است.

 

اما توجه کنید که دویست کلمه مفید و جذاب، که خواننده با مطالعه آن سریعاً با محصولات دسته بندی شما آشنا شده سوالی در این خصوص دارد برطرف شود.

 

محتوا های طولانی و بلند:

نوشته های بلند و محتوا های طولانی یکی از معروف ترین و محبوب ترین مدل های تولید محتوا به شمار می رود. در این نوع محتوا، شما اجازه مانور نوشتن محتواهای بسیار طولانی را دارید. به لحاظ استفاده از کلمات مختلف هیچ محدودیتی ندارید و می‌توانید به راحتی محتوای خود را تولید کنید.

 

برای مثال اگر شما در مورد کسب و کارهای اینترنتی تولید محتوا می‌کنید، برای نوشتن متن های طولانی می توانید در حین محتوا از تیتر های بسیار زیاد و زیر تیتر های طولانی استفاده کنید. در بسیاری از موارد هدف از تولید این نوع محتوا ها برخی از آموزش ها به مخاطبان است.

 

در نوشتن این نوع محتوا باید توجه کنید که محتوای شما خسته کننده نشود. یعنی جذابیت هایی که بندهای اول محتوا دارد در اواسط و انتهای محتوا نیز ادامه دار باشد. فراموش نکنید که مخاطب برای مطالعه این نوع محتوا وقت کافی را قرار می دهد، پس شما نیز از این وقتی که مخاطب قرار داده و نهایت استفاده را ببرید و یک محتوای جذاب، و با بدنه قوی و با عنوان هایی منحصر به فرد تولید کنید.

 

معمولاً در متن های بلند و محتوای طولانی می توانید صفر تا صد مطالب را عنوان کنید، به طوری که مخاطب با خواندن مقاله شما پاسخ تمام سوالات و ابهامات خود را به دست آورده و دیگر نیازی به مراجعه به سایت های دیگر نداشته باشد.

 

برای مثال شاید در خصوص یک عنوان مانند بیزینس ده ها سایت مطلب نوشته باشند و این مطلب را کار کرده باشند. اما به ندرت پیش می‌آید که یک سایت تمام مطالب مربوط به بیزینس را در یک مقاله نوشته باشد. و مطمئناً اگر شما این کار را انجام دهید، برنده این ماجرا خواهید بود.

 

توجه کنید، محتوای طولانی باید دربرگیرنده ۰ تا ۱۰۰ یک مطلب باشد. به طوری که مخاطب بعد از مطالعه ی آن دیگر به هیچ سایتی مراجعه نکند. با این کار سایت شما همیشه رتبه برتر گوگل خواهد شد.

 

محتوای پست مهمان:

پست مهمان یکی از مهمترین محتواهای تولید شده در سایتهای شرکتی است، بیشتر شرکت ها که کار خود را به سمت اینترنت بردند از این نوع محتوا در سایت های خود بسیار استفاده می کنند.

 

یعنی شما به خواننده این امکان را بدهید که بتواند با شما و سایتتون تعامل داشته باشد. و به راحتی به آن دسترسی پیدا کند. با این کار ارتباط شما و مخاطب تان حفظ شده و کسب و کارتان به شدت رونق پیدا میکند. توجه کنید محتوای پست مهمان باید حالت تعاملی داشته باشد. و مخاطب با خواندن آن حس کند که بخشی از سایت و شرکت شما است و هر لحظه خود را در تعامل با سایت شما حس کند.

 

چگونه محتوای جذاب تولید کنیم؟

فرایند تولید یک محتوای جذاب آنچنان هم پیچیده و دور از دسترس نیست. برای مثال فکر کنید شما صاحب یک کسب و کار بسیار بزرگ و منحصر به فرد هستید و اطلاعات فوق‌العاده‌ای نیز درباره کسب و کار خودتان دارید. اما هیچگاه نمی دانید که چگونه این اطلاعات را به مخاطبان انتقال داده و آنها را نیز با کسب و کارتان آشنا کنید.

 

برای این کار شما باید بدانید که چگونه می توان محصولات و اطلاعات مهم درباره کسب و کارتان را به مخاطبان ارائه داد، با انواع دسته بندی متن ها آشنا باشید. و همچنين مسلط به نگارش محتوا باشید. با داشتن این ابزار شما می‌توانید یک محتوای جذاب برای مخاطبان خود تولید کنید.

 

با انجام این کار و تولید یک محتوای فوق العاده و منحصر به فرد می توانید، محصولات شرکت خود را در دسترس عموم مردم قرار داده و مخاطبان خود را نیز در جریان کارهای خود و محصولات خود قرار دهید.

 

براي چه كسي…

پاسخ به این سوال که چگونه محتوای جذاب تولید کنیم؟ برمی گردد به همان صحبتی که در ابتدای محتوا با هم داشتیم. اگر یادتان باشد گفتیم قبل از انجام هر کاری باید مخاطبان خود را بشناسید و سپس اقدام به تولید محتوا کنید. باز هم همان را می گویم، شما قبل از تولید هر نوع محتوایی باید بدانید برای چه گروه و چه هدفی می خواهید محتوا تولید کنید؟

 

اگر گروه سنی شما کودکان هستند بدون شک نحوه نگارش محتوا به کلی تغییر می کند. در این صورت شما باید با زبان کودکان صحبت کنید. چرا که در غیر این صورت محتوای شما به کلی نابود می شود. چرا که هیچ گاه، هیچ کودکی حوصله مطالعه جمله های سنگین و غیر قابل هضم را ندارد. و شما باید سطح نگارش محتوای خود را تا حدی پایین بیاورید که کودکان به راحتی بتوانند آن را مطالعه کنند و از آن لذت ببرند.

 

همین‌طور اگر شما برای گروه سنی بزرگسالان محتوا تولید می کنید، باید بر اساس سن و سال آنها و ویژگی هایشان نگارش کنید. همانطور که کودکان حوصله خواندن موضوعات سنگین را ندارند، بزرگسالان نیز حوصله مطالعه موضوعات بچه گانه را ندارند و شما برای تولید محتوا باید به این نکات توجه کنید.

 

نتیجه گیری

سه قسمت را در محتوا، به هیچ عنوان از دست ندهید:

قسمت اول عنوان جذاب محتواست که باعث می‌شود خواننده قبل از هر چیز آن را ببیند و به محتوای شما علاقه مند شود. به هیچ وجه از عنوان اصلی محتوا غافل نشوید و بدانید اولین چیزی که چشم مخاطبان را به خود خیره می کند، نوشتن یک عنوان جذاب است.

 

قسمت دوم نوشتن تیترهای جذاب و مرتبط با عنوان اصلی در متن است. هرچقدر این تیتر ها جذاب باشند، مخاطب بیشتری را نیز جذب محتوای خود کرده اید.

 

قسمت سوم نوشتن یک بدنه اصلی جذاب و با کیفیت برای محتوا است. بعد از عنوان اصلی و تیتر های مرتبط با عنوان اصلی، مخاطبان شما به مطالعه بدنه اصلی محتوا می‌پردازند و هرچقدر این بدنه قوی و جذاب باشد، محتوای شما را نیز قوی کرده و باعث جذب حداکثری مخاطبان خواهد شد.

5/5 - (6 امتیاز)

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد تا ديگران نيز استفاده كنند.

9 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.