به ماركتينگ پروفشنال خوش امديد..

استراتژی بازاریابی دیجیتال؛ پياده سازي مسير كسب و كار

استراتژی بازاریابی دیجیتال؛ پياده سازي مسير كسب و كار

كسب و كار خود را نابود نكنيد!

 

براي اينكه در بازاريابي موفق عمل كنيم، نياز به يك نقشه راه است. اين نقشه راه به ما كمك مي‌كند تا با كمترين هزينه بيشترين بازدهي را بگيريم. خب، خيلي از شما دوست نداريد، پول زيادي را از دست بدهيد. اگر بدون برنامه ريزي براي كسب‌وكار تان دل را به دريا بزنيد، خود و كسب و كارتان را نابود مي‌كنيد.

 

استراتژي كسب و كار

 

امروزه باتوجه به گسترش فناوری بسیاری از افراد بخش عمده خرید و فروش و به طور کلی خریدهای خود را از طریق اینترنت انجام می دهند؛ از این رو اگر شما قصد دارید کسب و کارتان را به واسطه بازاریابی گسترش دهید باید به بازاریابی دیجیتال روی آورید و از استراتژی بازاریابی دیجیتال که نقش ویژه ای در تبلیغات آنلاین دارد، کمک بگیرید.

 

در واقع استراتژی بازاریابی مجوعه ای از فعالیت هاست که شما را به سمت یک هدف خاص و قابل دسترسی هدایت می کند.

 

در دنیای امروز اگر بخواهید در کار خود پیشرفت کنید، فضاهای مجازی بهترین راه معرفی شما به مخاطبان و مشتریانتان خواهد بود اما استراتژی بازاریابی آنلاین چیست و چگونه می توان از آن بهره گرفت؟ در انتهای این مقاله به پاسخ تمامی سوالات خود خواهید رسید:

 

 

بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی از جمله مهم ترین بخش های یک کسب و کار است. دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی آنلاین مجموعه فعالیت هایی است که در بستر اینترنت انجام می گیرد.

 

در این نوع بازاریابی از شبکه های مختلف اجتماعی نظیر ایمیل، وب سایت ها، موتورهای جستجو و اپلیکیشن ها استفاده می شود تا مشتری و مخاطب با کسب و کار یا محصولات شما آشنا شود. بازاریابی دیجیتال در واقع در مقابل بازاریابی سنتی قرار دارد که از طریق تبلیغات تلفنی، چاپی و… انجام می شود.

 

استراتژی بازاریابی دیجیتال چیست

استراتژی بازاریابی دیجیتال به طرز شگفت انگیزی به شما کمک می کند تا به اهداف خود برسید. استراتژی بازاریابی آنلاین یک طرح است؛ طرحی که شما را در جهت رسیدن به یک هدف یا مجموعه ای از اهداف هدایت می کند.

 

هدف این نوع بازاریابی آن است که شما بتوانید بازدیدکننده سایت، شبکه های مجازی و اجتماعی و… را به خرید محصولات خود سوق دهید.

 

اهیمت داشتن استراتژی برای رونق بخشيدن به کسب و کار

به طور کلی بازاریابی دیجیتال افرادی که از طریق اینترنت و فضاهای مجازی خرید انجام می دهند، شناسایی کرده و برای رونق کار شما مورد هدف قرار می دهد.

 

بازاریابی آنلاین موجب می شود تا حضور آنلاین شما در رابطه با کسب و کارتان افزایش یابد و به این ترتیب مخاطبانتان می توانند، شما را به راحتی پیدا کرده و از شما خرید کنند. استفاده از استراتژی های بازاریابی آنلاین موجب می شود تا شما در مدت زمان اندکی جزو بارزترین افراد صنعت خود شوید.

 

روش ایجاد و طراحی یک استراتژی بازاریابی دیجیتال:

1. ابتدا باید هدف خود را از بازاریابی آنلاین مشخص کنید

قبل از اینکه شروع به تدوین و طراحی استراتژی بازاریابی دیجیتال کنید، بهتر است ابتدا هدف خود را از بازاریابی مشخص کنید. اهداف شما باید مشخص، دقیق، قابل دسترسی و قابل سنجش باشند. این اهداف با چنین ویژگی هایی “S.M.A.R.T” نامیده می شوند.

2. مشتریان محصولات و مخاطبان کسب و کار خود را بشناسید

تا زمانی که مشتریان خود را نشناسید و نیاز های آن ها را ندانید، در کار خود پیشرفت نخواهید کرد. مشتریان شما افرادی هستند که شما قادر هستید به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بخشی از نیازهای آن ها را رفع کنید.

3. رقیبان کسب و کار خود را بشناسید

از جمله نکات مهم در تعیین استراتژی بازاریابی آنلاین این است که شما مشتریان خود را بشناسید. برای تعیین و شناسایی رقیبان خود باید فکر کنید که اگر شما در بازار نبودید چه افراد و چه شرکت هایی نیازهای مشتریان شما را برطرف می کردند.

4. وظایف مختلف را بین افراد تیم تقسیم کنید

دیجیتال مارکتینگ نسخه جامعی نیست که برای تمامی کسب و کار ها یکسان در نظر گرفته شود. به ویژه زمانی که شما اهداف بلند مدت و به خصوصی دارید، باید برای بازاریابی دیجیتال برنامه ریزی کرده و یک تیم متخصص و مناسب برای این کار تشکیل دهید.

5. بازاریابی موتورهای جستجو

پس از اینکه اهداف و مشتری های خود را به طور کامل شناسایی کردید، زمان آن رسیده که با توجه به انواع استراتژی های بازاریابی دیجیتال، آنچه برای کسب و کار شما مناسب است انتخاب کرده و بر روی آن متمرکز شوید. پیشنهاد می دهیم، کسب و کار خود را در فضاهای مجازی مختلف گسترش دهید.

 

همچنين بخوانيد: بازاريابي رابطه مند چيست

مزایای بازاريابي ديجيتال چيست؟

1. با بازاریابی دیجیتال به تعداد زیادی از مشتریان خود دسترسی خواهید داشت.


2. دیگر برای بازاریابی، محدودیت زمانی و مکانی نخواهید داشت.

 

3. هزینه های بازاریابی آنلاین در مقایسه با انواع دیگر بازاریابی، کمتر خواهد بود.

 

4. تبلیغات شما هدفمند تر ارائه می شود.

 

5. برنامه ریزی و اهداف از پیش تعیین شده به پیشرفت هر چه بیشتر شما در بازار کمک خواهد کرد.

 

6. با دیجیتال مارکتینگ می توانید، اطلاعات واقعی تر و مناسب تری را در مورد کسب و کار و محصولاتتان به مشتریان ارائه دهید.

 

7. مشتریان راحت تر جذب خواهند شد و فرآیند خرید آن ها زودتر انجام خواهد شد.

 

برای بازاریابی دیجیتال به چه ابزاری نیاز داریم؟

بازاریابی دیجیتال نیازمند ابزاری چون وب سایت ها، وبلاگ ها، شبکه های اجتماعی مختلف، رسانه های تبلیغاتی، ایمیل و … است.

 

روش های بازاریابی دیجیتال چند نوع است و کدام روش مناسب کسب و کار ماست؟

 

بهینه سازی موتور جستجو (سئو)

در این روش، شما ابتدا باید یک وب سایت برای محصول یا کسب و کار خود ایجاد کنید. سپس با مجموعه ای از اقدامات رتبه سایت خود را بهینه کنید تا جزو رتبه های اولیه موتوهای جستجو باشید.

 

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی امروزه رشد چشمگیری دارد. کاربران بسیاری در شبکه های اجتماعی مختلف فعالیت می کنند. تبلیغ کردن و معرفی برند یا محصولات به مردم از طریق محتواهای ارائه شده در شبکه های اجتماعی مختلف، و هدایت کاربران به سایت معرفی محصولات، از جمله اهداف بازاریابی شبکه های اجتماعی است.

 

 

بازاریابی محتوا

بازاريابي محتوا، رابطه نزدیکی با بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو دارد. شما با استفاده از تولید محتوا می توانید وب سایت خود را بهبود ببخشید.

 

در واقع شما به طور رايگان اطلاعاتي را به كاربران از طريق محتوا مي دهيد. در اين صورت اكثر افراد براي جبران لطف شما از محصولات غير رايگان‌تان، استفاده مي كنند.

 

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی به این صورت است که شما با تهیه لیستی از ایمیل های مشتریان و مخاطبان خود و ارسال ایمیل هایی به آن ها سعی می کنید، محصولات خود را به مخاطبان معرفی کنید. آن ها را از تخفیف ها و جشنواره ها باخبر کنید و …. تا در نهایت مخاطبان را به خرید محصولات خود ترغیب شوند.

 

در واقع ایمیل مارکتینگ روشی است که شما می توانید به صورت خصوصی و البته مستقیم با مشتریان خود ارتباط داشته باشید.

 

 

تبلیغات کلیکی

با این روش می توانید با پرداخت هزینه به سایت های پربازدید، تبلیغات سایت و محصولات خود را در فضاهای مجازی مختلف نشر دهید. در این حالت به ازای هر کلیک کاربران شما باید هزینه ای را به منتشر کننده تبلیغات خود پرداخت کنید.

 

 

بازاریابی ویروسی

یکی دیگر از روش هایی که در بازاریابی آنلاین مطرح می شود، بازاریابی ویروسی یا دهان به دهان است. در این روش طی یک چرخه محصولات و کالاهای شما دهان به دهان می چرخد و در واقع مردم خود محصولات شما را تبلیغ خواهند کرد. برند شما به صورت خود به خود در یک اپیدمی بین مردم می چرخد و تبلیغ می شود.

 

 

بازاریابی پارتیزانی(چریکی)

این روش یکی از خلاقانه ترین استراتژی های بازاریابی دیجیتال است. روش پارتیزانی کم هزینه و براساس ساختار شکنی بازاریابی است. در اين روش از تركيب خلاقيت و تبليغات براي اثر گذاري بيشتر استفاده مي‌شود.

 

ریتارگتینگ

ریتارگتینگ یعنی شما بتوانید مخاطبانی که قبلا به وب سایتتان سر زده اند اما خرید نکرده اند را شناسایی و ترغیب به خرید نمایید. ریتارگیتینگ شامل مراحل برگرداندن مخاطب به سایتتان، هدف گذاری برمبنای سلیقه و نیاز مشتریان، ارائه محتوای مناسب برای تعامل با مشتری است که در نهایت موجب خرید مشتری می گردد.

 

 

چقدر بودجه نياز داريم

مطمئنا بودجه مورد نیاز به نوع روش استراتژی بازاریابی که شما استفاده خواهید کرد و کسب و کارتان بستگی دارد. اگر از روش های بازاریابی درونگرا و تولید محتوا استفاده کنید، بودجه ی زیادی نیاز نیست.

 

اگر از روش های تبلیغاتی برونگرا نظیر تبلیغات آنلاین، تبلیغ در سایت های مختلف و از طریق ایمیل ها و شبکه های اجتماعی استفاده کنید به مراتب هزینه ها بالاتر خواهد بود. همچنین بسته به میزان رقابت شما در کسب و کار و یا تبلیغ محصولتان هزینه های دیجیتال مارکتینگ متفاوت خواهد بود.

 

 

6 عنصر مهم در تفکر استراتژیک بازاریابی آنلاین:

چشم انداز

چشم انداز یعنی تعیین هدف، هدفی که به شما انگیزه دهد تا راه را ادامه دهید. به عنوان مثال هدف شما از بازاریابی دیجیتال چیست؟ می خواهید کسب و کارتان را رونق دهید، محصولتان را به یک برند معتبر تبدیل کنید، به درآمد عالی برسید؛ پس بهتر است یک چشم انداز از موفقیت های خود در آینده داشته باشید.

تمرکز

برای تمرکز برروی هدف، بهتر است انتخاب های خود را محدود کنید. سپس تمام منابع و ابزار های در دسترس خود را برای رسیدن به آن ها به کار بگیرید.

زمان

زمان و فرصت ها امکان رشد در بازار را به شما می دهند. شما باید بتوانید فرصت های موجود و متناسب با بازار را شناسایی کنید و از ان ها در جهت سود بیشتر استفاده کنید.

 

سرعت عمل

سرعت عمل در پیشرفت شما نقش مهمی خواهد داشت؛ چرا که اگر سرعت عمل نداشته باشید، رقیبان شما در بازار سریع تر از شما فرصت ها را شناسایی کرده و از آن ها برای سود بیشتر استفاده می کنند. بهتر است توانایی این را داشته باشید که در بازار با سرعت، عمل کنید.

 

عوامل رشد

شما باید بتوانید از اهرم های رشد و یا نقاط راهنما استفاده کنید. در واقع باید طوری برنامه ریزی کنید که به کارگیری کمترین منابع و هزینه بیشترین نتیجه را بگیرید.

موفقیت

یک استراتژی بازاریابی دیجیتال موفق در نهابت منجر به سود شما خواهد شد و به شما کمک خواهد کرد همواره در رشد باشید.

 

 

نتيجه گيري

در نهایت می توان گفت اگر قصد دارید کسب و کارتان را گسترش دهید، بهتر است روش های تبلیغ ستنی را رها کرده و استراتژی های جدید بازاریابی دیجیتال را جایگزین آن نمایید. مطمئنا با بهره گیری از بازاریابی دیجیتال در کمترین زمان ممکن به موفقیت های بزرگی دست خواهید یافت.

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد تا ديگران نيز استفاده كنند.

نظر شما براي ما مهم است؛ كامنت خود را ارسال كنيد.

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.