به ماركتينگ پروفشنال خوش امديد..

کارشناس تولید محتوا کیست؟ (7مهارت برای حرفه ای شدن)

کارشناس تولید محتوا کیست؟ (7مهارت برای حرفه ای شدن)

ايا دوست داريد كارشناس توليد محتوا شويد؟

 

کارشناس تولید محتوا، نامی آشنا که امروزه در فضای مجازی زیاد به گوش می‌رسد. ممکن است این سوال برای شما هم ایجاد شود که کارشناس تولید محتوا کیست؟ تولید محتوا از جمله شغل‌های پرطرفدار در دنیا است. گسترش اینترنت و شبکه‌های مجازی از جمله عوامل موثر در پیدایش و گسترش تولید محتوا بوده‌ است.


براي درك بهتر اين مفهوم براي شما مثالي مي‌زنيم: زماني كه شما نياز به تعمير ماشين خود پيدا مي كنيد، به تعمير گاه مراجعه مي‌نماييد. يك كارشناس خودرو مي تواند عيب يابي كند و مشكل شما را برطرف كند. براي توليد محتوا هم نياز به يك كارشناس مي‌باشد تا با محتوا مشكل كم بود مشتريان را حل كند.

 

كارشناس توليد محتوا

تولید محتوا

به اطلاعات موجود در فضای مجازی که از طریق مانیتور رایانه قابل دیدن یا قابل شنیدن از طریق بلندگو  هستند، محتوا گفته می‌شود. به بیان دیگر به همه اطلاعاتی که از طریق فضای مجازی و اینترنت قابل درک هستند محتوا گفته می‌شود. برای دانستن این موضوع که چگونه کارشناس تولید محتوا شویم قبل از هر چیزی باید با مفهوم محتوا آشنا شوید.

 

فرد یا افرادی که اطلاعات صوتی، تصویری و… را برای یک یا چند وبسایت تولید می‌کنند، شغل تولید محتوا را دارند. لازم به ذکر است به هر گونه اطلاعات تولید شده، تولید محتوا گفته نمی‌شود. کار تولید محتوا هم قوانین و قواعد خاص خود را دارد که در ادامه به توضیح بیشتر در مورد اصول تولید محتوا می‌پردازیم.

 

اصول محتوا با كيفيت

 

کیفیت اطلاعات تولید شده در بازاريابي محتوا، برای یک وبسایت تاثیر بسیار زیادی در بیشتر دیده شدن آن وبسایت دارد. وبسایت‌های مختلف برای رقابت و بیشتر دیده شدن دست به اقدامات گوناگونی از جمله سئو می‌زنند.

 

به رقابت وبسایت‌های مختلف در دنیای اینترنتی برای بیشتر دیده شدن و کسب مقام بالاتری نسبت به دیگر سایت‌ها سئو گفته می‌شود (البته سئو به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر است). برای قابل فهم‌تر شدن این موضوع مثالی که در ادامه آورده‌ شده است را بخوانید.

 

به عنوان مثال قصد خواندن مطلبی در مورد تعمیر تلفن همراه را دارید. درباره این موضوع بیشتر از ۲۰۰ سایت در وب فارسی مطلب نوشته‌اند، اما هنگام سرچ کلمه تعمیر تلفن همراه تنها ۱۰ وبسایت در صفحه اول نمایش داده می‌شوند. جالب است بدانید نمایش این ۱۰ وبسایت در صفحه اول اتفاقی و تصادفی نیست! انتخاب این ۱۰ وبسایت برای نمایش دادن طبق اصول سئو و هوش مصنوعی گوگل صورت گرفته است.

 

در خصوص اصول سئو باید گفت بیش از ۲۰۰ فاکتور سئو وجود دارد که هوش مصنوعی گوگل با بررسی کردن این فاکتورها وبسایت‌های برتر در زمینه مورد نظر را نمایش می‌دهد. گوگل به مطالبی که توسط کاربرانش خوانده می‌شود اهمیت می‌دهد. بر همین اساس همواره سعی در انتخاب و نمایش دادن مطالب و وبسایت‌هایی دارد که برای کاربران جالب و مفید باشند. در بین فاکتورهای زیادی که مد نظر گوگل است، مهمترین فاکتور سئو، تولید محتوا است.

 

 

لازم‌ به ذکر است که تولید محتوا سئو برای گوگل اصول خاص خود را دارد. اما باید یاد اور شد، که بیشتر کارشناسان گوگل بارها اعلام کرده‌اند که در خصوص تولید محتوا اولویت اصلی باید جالب و مفید بودن محتوای تولید شده برای کاربران باشد. در وهله دوم باید جلب رضایت گوگل را مدنظر گرفت.

 

بنابراین در شرح وظایف کارشناس تولید محتوا باید این نکته را در نظر گرفت. هنگام تولید محتوا تمرکز اصلی کارشناس تولید محتوا باید بر روی مفید بودن مطلب برای کاربران باشد. نه اینکه صرفا محتوایی تولید کند که فقط قواعد سئو در آن رعایت شده باشد، بدون اینکه کاربران با خواندن آن مطلب اطلاعات مفیدی کسب کنند.

 

شغل تولید محتوا چیست؟

شغل توليد محتوا زير مجموعه ديجيتال ماركتينگ است. شخصی که می‌خواهد به عنوان کارشناس تولید محتوا شروع به کار کند، ابتدا باید با وظایفی که بر عهده کارشناس تولید محتوا است بیشتر آشنا شود. نخستین وظیفه کارشناس تولید محتوا آشنایی کامل با اهداف وبسایتی است که می‌خواهد برای آنها تولید محتوا انجام دهد.

 

همچنین بخوانید: چگونه تولید محتوا کنیم

 

کارشناس تولید محتوا باید با اهداف مورد نظر وبسایتی که برای آن تولید محتوا انجام می‌دهد آشنا باشد تا طبق اصول خاص و متناسب با همان هدف محتوا تولید کند. لازم به یاداوری است که کارشناس تولید محتوا برای تولید یک محتوا جذاب و مفید علاوه بر در نظر گرفتن اهداف مدیران وبسایت، باید نظر کاربران و مخاطبان وبسایت را هم در نظر بگیرید.


باید در نظر داشته باشد که محتوایی برای مخاطب جذاب است که اطلاعات مفیدی را در اختیارش قرار دهد.

 

بعد از اشنایی با اصول اولیه و اهداف وبسایت مورد نظر باید اقدام به تولید محتوای مناسب کند. لازم به ذکر است، توليد محتوا براي شبكه هاي اجتماعي نيز كاربرد دارد و فقط مخصوص سايت نيست. در ادامه شرح وظایف کارشناس تولید محتوا باید گفت یکی دیگر از وظایف آن بررسی و آنالیز محتوای تولیدی‌ مي‌باشد.

 

در این قسمت باید تمام دقت و استعداد خود را به کار گیرید و با دقت محتوای تولیدی را بررسی کند، تا ببيند چه میزان توانسته به اهداف مورد انتظار نزدیک باشد. همچنین در صورت نیاز متن را ویرایش کند.

آیا تولید محتوا یک شغل تمام وقت است؟

یکی دیگر از سوال‌های مطرح در زمینه شغل تولید محتوا این است که آیا شغل تولید محتوا یک شغل تمام وقت محسوب می‌شود یا خیر! در پاسخ به این سوال باید گفت تمام وقت یا پاره وقت محسوب شدن شغل تولید محتوا به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 

مهمترین عامل در تعیین این موضوع مدت زمانی است که کارشناس تولید محتوا به این کار اختصاص می‌دهد. در توضیح بیشتر این موضوع می توان یک مثال آورد.

 

به عنوان مثال اگر کارشناس تولید محتوا یک فرد خانه دار باشد و در طول روز تنها ساعات کمی را به تولید محتوا اختصاص دهد، این شغل برای او یک شغل پاره وقت محسوب می‌شود. در عوض ممکن است شخصی دیگری به عنوان کارشناس تولید محتوا زمان و تمرکز بیشتری بر روی اینکار بگذارد. و این شغل اهمیت بیشتری برای او داشته باشد.

 

همچنین بخوانید: مهارت های ضروری برای تولید کننده محتوا شدن

 

شرح وظایف کارشناس تولید محتوا

شرح وظايف كارشناس توليد محتوا

 

به طور کلی با شغل تولید محتوا و اهمیت آن در بیشتر دیده شدن وبسایت‌ها آشنا شدید. علاوه بر این دانستیم کارشناس تولید محتوا کیست؟ در ادامه می‌خواهیم به شرح وظایف کارشناس تولید محتوا بپردازیم. تا پایان با ما همراه باشید تا اطلاعات زیادی در مورد وظایف کارشناس تولید محتوا و اینکه چگونه کارشناس تولید محتوا شویم، کسب کنید.

 

نکته اصلی و مهمی که در مورد کارشناس تولید محتوا وجود دارد این است که، فردی که به عنوان کاشناس تولید محتوا شروع به کار می‌کند، باید توانایی تولید مطالب مفیدی را داشته باشد که در عین حال برای کاربران جذاب هم باشد. تا از این طریق به جذب مخاطبان بیشتر کمک کند. با 7 مهارتي كه يك كارشناس توليد محتوا بايد داشته باشد، اشنا شويد:

 

1- آشنایی با ساختار زبان فارسی

شاید با خواندن این مطلب تعجب کنید! اما باید گفت آشنایی با ساختارهای موجود در زبان فارسی از جمله ویژگی‌هایی است که کارشناس تولید محتوا باید داشته باشد. همانطور که می‌دانید زبان فارسی قواعد ساختاری زیادی دارد. ناگفته نماند تسلط کامل به همه قواعد زبان فارسی تنها از یک استاد زبان فارسی انتظار می‌رود.

 

اما شخصی که قصد تولید محتوا را دارد باید به اندازه نیاز به قواعد ساختارهای زبان فارسی مسلط باشد تا با استفاده از آنها محتواهای جذاب و مفیدی تولید کند.

 

2- توانایی نوشتن

توانایی نوشتن یا به اصطلاح داشتن قلمی شیوا یکی از مهمترین ویژگی‌هایی است که کارشناس تولید محتوا باید داشته باشد. در شرح وظایف کارشناس تولید محتوا باید گفت، این فرد باید توانایی تولید محتوای ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کلمه را داشته باشد.

 

توانایی نوشتن باید به گونه‌ای باشد که زیاد شدن تعداد کلمات کیفیت و جذابیت متن را کاهش ندهد. علاوه بر این مطالب نوشته شده باید صراحت و شفافیت داشته باشد.

 

 

به گونه‌ای نباشد که مخاطب با خواندن مطلب مورد نظر نه تنها اطلاعات مفیدی کسب نکند، بلکه دچار سردرگمی شود. در خصوص اینکه چگونه کارشناس تولید محتوا شویم، باید گفت برای کسب توانایی نوشتن و داشتن قلمی شیوا نیاز با گذراندن دوره‌های آکادمی نیست. تنها راه کسب مهارت‌های نوشتن تمرین و تولید محتوای متنی با موضوعات متفاوت است.

 

3- آشنایی با گرافیک

در کار تولید محتوا بعد از توانایی نوشتن و تولید محتوای متنی، عکس گذاری محتواهای نوشته شده اهمیت زیادی دارد. هیچ کاربری دوست ندارد محتوایی را بخواند که در آن برای درک بیشتر از عکس‌های مرتبط استفاده نشده است. کارشناس تولید محتوا باید توانایی پیدا کردن عکس‌های مرتبط با موضوع محتوای تولید شده را داشته باشد، تا با استفاده از عکس در متن جذابیت آن را افزایش دهد.

 

لازم به ذکر است که برای تولید محتوا تسلط کامل به اصول گرافیکی و ویرایش عکس‌ها نیاز نیست. کارشناس تولید محتوا بهتر است در حد نیاز با برش دادن عکس تغییر سایز، کاهش حجم عکس و… آشنا باشد.

 

4- تایپ سریع

ویژگی دیگری که می توان به آن اشاره کرد، داشتن توانایی تایپ سریع است. ناگفته نماند منظور از توانایی تایپ سریع، تایپ ده انگشتی نیست! برای تایپ سریع کافیست کارشناس تولید محتوا سرعت تایپ خوبی داشته باشد تا محتواهای درخواستی را در زمان‌بندی مناسب تولید کند.

5-آشنایی نسبی با سئو

هدف اصلی تولید محتوا بالا بردن رتبه وبسایت مورد نظر نسبت به دیگر وبسایت‌های موجود است. علاوه بر این دانستید که برای بالا بردن رتبه وبسایت باید اصول سئو در محتوا رعایت شود. بنابراین آشنایی نسبی کارشناس تولید محتوا به اصول سئو لازم و ضروری است، تا بتواند محتوایی تولید کند که مورد تائید گوگل باشد و در مقایسه با دیگر وبسایت‌ها رتبه مورد نظر را کسب کند.

 

سئو یک علم بسیار گسترده است. فردی که به عنوان کارشناس تولید محتوا فعالیت دارد باید اطلاعات کلی در مورد قواعد سئو داشته باشد. تا از اطلاعاتی که در مورد سئو کسب کرده است در تولید محتوا استفاده کند.

 

6- آشنایی با زبان انگلیسی

شاید جالب باشد که بدانید آشنایی با زبان انگلیسی از دیگر ویژگی‌های کارشناس تولید محتوا است. با توجه به این موضوع که کارشناس تولید محتوا برای نوشتن متنی جامع و کامل باید از منابع مختلف و معتبر استفاده کند آشنایی با زبان انگلیسی لازم است. زیرا بهترین منبع برای کسب اطلاعات مفید در مورد یک موضوع مورد نظر وب انگلیسی است.

 

با توجه به مطالب گفته شده بهتر است کسی که قصد فعالیت به عنوان کارشناس تولید محتوا را دارد، آشنایی نسبی با زبان انگلیسی داشته باشد تا برای کسب اطلاعات در مورد یک موضوع خاص از منابع اصلی استفاده کند. در صورت نیاز بخش‌هایی را ترجمه و از آنها برای تولید محتوا الهام گیرد.

 

7- داشتن انسجام ذهنی

یک ویژگی مهم دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که شخصی که به عنوان کارشناس تولید محتوا شروع به فعالیت میکند باید در نوشتن انسجام ذهنی داشته باشد. به بیان بهتر کارشناس تولید محتوا باید از پراکنده‌گویی خودداری کند، با اوردن مطالب نامربوط به موضوع اصلی سبب سردرگمی مخاطب نشود‌.

 

علاوه بر این مطالب نوشته شده باید انسجام و نظم درونی داشته باشد. اين باعث مي‌شود يك كارشناس ايده پردازي قوي براي توليد محتوا داشته باشد.

حقوق کارشناس تولید محتوا

در خصوص حقوق کارشناس تولید محتوا باید گفت، حقوق کارشناس تولید محتوا عدد ثابتی ندارد. میزان درامد فردی که کارشناس تولید محتوا است قراردادی بین فرد و وبسایتی که برای آن کار تولید محتوا انجام می‌دهد، است. ناگفته نماند کارشناس تولید محتوا هر چه محتوای بیشتری تولید کند به همان نسبت درامدش افزایش می‌یابد.

 

نتيجه گيري

به عنوان سخن پایانی در پاسخ به سوال کارشناس تولید محتوا کیست؟ باید گفت به فرد یا افرادی گفته می‌شود که محتواهای متنی، صوتی یا تصویری برای وبسایت‌ها تولید می‌کنند. امروزه از کارشناس تولید محتوا به عنوان یک شغل پرطرفدار یاد می‌شود. نکته مثبتی که در مورد تولید محتوا وجود دارد این است که، برای شروع این کار نیاز به سرمایه اولیه نیست.

5/5 - (7 امتیاز)

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد تا ديگران نيز استفاده كنند.

نظر شما براي ما مهم است. كامنت خود را ارسال كنيد.

5 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.